Vi stödjer inte din webbläsare!

Vi rekommenderar att du uppgraderar din webbläsare för en bättre upplevelse.

Förening Sala

Föreningens 70-årsjubileum 15 juni 2022

I strålande väder firade vi vårt 70-årsjubileum med festligheter i Folkets Park.

Cirka 140 personer slöt upp, däribland ett antal inbjudna från våra
grannföreningar, distriktet och Sala SPF och SKPF.
Det hela inleddes med en välkomstdrink och lite mingel innan alla hittade sina platser. Våra utmärkta konfrencieer Lizzie Nordlöf och Janne Aldén redogjorde vad som skett i Sverige och världen sedan 1952, och musikduon Tord och Örjan spelade tidstypisk musik för varje årtionde. Det var mycket uppskattat. Därefter intogs en förträfflig buffé med kallskuret, potatis-och pastasallader, grönsaker och röror. Det var rikligt med mat så alla kunde backa och se till att man blev mätt. Därtill serverades bordsvatten, men den som ville kunde köpa ett glas vin eller öl till självkostnadspris. Det hölls en del tal av inbjudna gäster och vi fick motta presenter i form av blommor och insättning till olika fonder
Scenen intogs av Rock-Lelles, en duktig orkester på fyra man med en
sammanlagd ålder av 304 år. Det var mycket fin musik och det uppstod en hel del spontandans.
Tiden gick fort och efter några timmar var det dags att dra sig hemåt efter en mycket lyckad eftersiddag.Här kan ni berätta mer om föreningens verksamhet.

Text: Ulla Ericsson
Foto: Birgitta Kanfalk