Vi rekommenderar att du uppgraderar din webbläsare för en bättre upplevelse.
Kom och träffa oss som leder olika verksamheter i PRO. Efter sommaren startar aktiviteter som akvarellmålning, bokcirkel, handarbete, boule, sittgympa. Du kanske är intresserad av något och vill anmäla dig eller kanske du vill starta en cirkel i något.
Vi har en trevlig kaffestund med medhavd termos. PRO bjuder på bröd.
Bara kom!
Kontaktperson Aino Ljunglöf, 076-128 70 10, ainoljunglof@gmail.com
Onsdagen den 21 juni kl 10.31 går buss 422 från Orminge Centrum. Vi promenerar som vi har lust i hamnen, porslinskvarteret… För kaffesugna finns kafeet i Tornhuset med gott kaffe och bröd eller eget kaffe på bänk vid kajen.
Anmälan till Ingrid Lilja, 070-554 80 85, ingrid@bokrr.se
Onsdagen den 19 juli, tid är inte bestämd än, tar vi buss 414 till hållplats Boo gård och promenerar uppför backen till Boo gård. Om vädret och vattentemperaturen är tillräcklig kanske ett dopp lockar. Strömmingsvagnen serverar goda strömmingsrätter till vår gemensamma picknick. Egen picknick på gräsmattan smakar också bra.
PRO Boo bjuder på korv, även vegokorv, med bröd och dryck. Vi har ingen plan B om det regnar. PÅ med regnkläderna. Men om det ÖSER ner ställer vi in.
Vi håller till i bostadsrättsföreningen Sunnans gemensamhetslokal på Björkholmsvägen 169 i östra Orminge. Ingrid Lilja och Åke Eriksson bor i Sunnan och kan låna lokalen utan kostnad.
Alla medlemmar är välkomna till en stund för samvaro och snack och något att dricka och äta. Pizza, vin och öl och alkoholfritt till självkostnadspris. Det går bra att swisha och att betala kontant.
Skriv ett meddelande till Ingrids telefon
070-554 80 85 eller ring till Ingrid.
Du kan också maila till ingrid@bokrr.se