Vi stödjer inte din webbläsare!

Vi rekommenderar att du uppgraderar din webbläsare för en bättre upplevelse.

Förening Ljungbyholm

Auktion 28 oktober 2023

Auktionsinköp

Foto: A-C Kittel-Olsson

Medlemmar har under året framfört önskemål om att föreningen skulle genomföra en auktion med skänkta paket, hembakad och/eller hemlagat.
Lördagen den 28 oktober gick auktionen av stapel med ett stort antal paket och många hembakade kakor och matbröd samt hemlagat såsom fina kroppkakor och päronmarmelad m.m. Cirka ett 35-tal medlemmar slöt upp.
Köplusten var stor när Bertil Samuelsson höll i utropen och klubban. Många glada skratt när medlemmarna utmanade varandra vid budgivningen. Paketen var numrerade och två fina vinster delades ut till den som hade köpt paket med de två dragna vinstnumren. Övriga lotterier bjöd på blommor och kaffe.
Fika med smörgås och kaka serverades i pausen.