Vi rekommenderar att du uppgraderar din webbläsare för en bättre upplevelse.
Protokoll fört vid PRO Ulricehamns årsmöte den 20 oktober 2021
Vid protokollet Vanja Johansson
Ordförande Thomas Wennergren hälsade alla välkomna och öppnade mötet.
Ordförande tände ett ljus och påbjöd en tyst stund för att hedra de medlemmar som avlidit under 2020 och 2021.
Dagordningen godkändes.
Nio medlemmar har tillkommit 2021 och Thomas Wennergren läste upp namnen på dessa och hälsade dem välkomna till PRO.
Bifogas protokollet.
Till ordförande för mötet valdes Stig Persson.
Till sekreterare för mötet valdes Vanja Johansson.
Att jämte ordförande justera protokollet valdes Britt-Marie Josefsson och Hans Andersson.
Till rösträknare valdes Britt-Marie Josefsson och Hans Andersson.
Stig Persson tar över klubban och tackar för förtroendet att jämte sekreterare
Vanja Johansson leda dagens möte.
Ordförande gick snabbt igenom verksamhetsberättelsen för 2020 som alla mötesdeltagare tidigare fått en kopia av. Berättelsen godkändes och lades till handlingarna. Thomas Wennergren läste slutordet. Bifogas protokollet.
Kassör Eva Fransson redogjorde för årets händelser inom ekonomin vilket också visades på väggen. Under året har få aktiviteter hållits på grund av pandemin och vi har också tappat medlemmar. Tack vare tipspromenaderna har vi sålt många lotter från PRO trippelskrapet.
Vi har erhållit 25.000 kr från Ulricehamns Sparbanks Ulricafond till utemöbler för att användas till tipspromenaderna mm.
Bidraget från Ulricehamns Sparbank som vi erhåller varje november blev 2020 16.000 kr dubbelt mot tidigare år. Bifogas protokollet.
Eivald Agebratt läste revisorernas berättelse och denna lades till handlingarna.
Bifogas protokollet
Beslut togs om fastställelse av balansräkningen tillstyrkt av revisorerna.
Beslut togs om disposition av förlusten 16.215 kr balanseras i ny räkning.
Mötet beviljade styrelsen ansvarsfrihet för det gångna året.
Beslut om ändrat antal i styrelsen (9 ordinarie och inga ersättare)
Ordförande läste utdrag ur PRO:s stadgar.
Val:
I enlighet med valberedningens förslag beslutade årsmötet att välja följande personer till nedanstående uppdrag:
Styrelse Ordförande omval 1 år Thomas Wennergren
Studieorganisatör nyval 1 år Ann-Marie Hiemstra
Sekreterare omval 1 år Vanja Johansson
Ledamot omval 2 år Thomas Wennergren
Ledamot omval 2 år Gerd Wennergren
Kvarstår i styrelsen 1 år
Kassör Eva Fransson
Ledamot Stig Johansson
Ledamot Sten Claesson
Revisorer ordinarie omval 2 år Inga-Lisa Ahlstrand
ersättare omval 1 år Lisbeth Hasth
webbansvarig nyval 1 år Britt-Marie Josefsson
informationsansvarig omval 1 år Stig Johansson
konsumentansvariga omval 1 år Eivald Agebratt
omval 1 år Barbro Thörnqvist
Ombud till distriktets årsmöte omval 1 år Vanja Johansson
Ombud till ABF:s årsmöte omval 1 år Stig Johansson
Ersättare nyval 1 år Thomas Wennergren
Ledamot i HFU:s styrelse omval 1 år Vanja Johansson
Handikapprörelsens omval 1 år Stig Johansson
fastighetsförening i
Ulricehamn
Ombud till HFU:s årsmöte omval 1 år Hans Andersson
omval 1 år Thomas Wennergren
Nominering till PRO-distriktets omval 1 år Stig Johansson
valberedning
Valberedning Ingegerd Johansson, Kristina Tyrén, Kajsa Ramberg
och Sten Claesson
Dessa grupper väljs inte på årsmötet men ordförande Sig Persson anser att de ändå bör nämnas eftersom de gör ett stort arbete i föreningen.
Ledare för musiken Thomas Wennergren
Köksgruppen Ingegerd Johansson, Margareta Pettersson, Eivald Agebratt,
Inga-Lisa Ahlstrand, Elisabeth Ståhl, Kajsa Ramberg och
Kristina Tyrén
Resekommittén Ann-Marie Hiemstra
Danskommittén i Kristina Tyrén, Barbro Mårtensson, Rolf Svensson, Inga-Lisa Timmele Ahlstrand, Eva Karlsson, Kajsa Ramberg och Ronny Ramberg
Danskommittén Stig Johansson, Kajsa Ramberg, Eivald Agebratt, Inga-Lisa
på Trädgården Ahlstrand, Kristina Tyrén
Bingokommittén Ulla-Britt Skånberg, Leif Skånberg, Kristina Tyrén, Inga-Lisa Ahlstrand, Barbro Mårtensson, Gun-Marie Eliasson
Friskvårdsansvarig Vanja Johansson
Friskvård Boule Gerd Sandin
Mattcurling Gunnar Johansson och Göran Nycander
Gymnastik Lis Kjelgaard
Qigong Inga-Kerstin Lönqvist
PRO-lotter Trippelskrapet Gerd Wennergren och Ulla-Britt Skånberg
Ringlotter Anita Brunander och Britt Svensson
Cirklar: Canasta Karin Rintelä
Druvans historia Siv Edstrand och Inger Persson
Klassisk musik Ingrid Caskie
Släktforskning Eivald Agebratt
Städledare Hans Andersson, Gunnar Johansson, Stig Johansson, Inga-Lisa Ahlstrand
I städgrupperna ingår: Elvy Johansson, Eivald Agebratt, Gunnar Andersson, Vanja Johansson, Berit Alsing, Ulla-Britt Skånberg, Leif Skånberg,
Ingvor Andersson, Bo Ryman, Inger Johansson, Inga.Britt
Emanuelsson, Per-Olof Albertsson, Rune Andersson, Ann-Marie Hiemstra, Harry Veld
Inga motioner har lämnats in.
Ingrid Caskie kommer att starta upp en grupp som läser och diskuterar
kallad Minnesträning och de kommer att träffas varannan vecka.
Stig Persson förklarade årsmötesförhandlingarna avslutade, tackar för uppmärksamheten och överlämnar klubban till ordförande Thomas Wennergren.
Föreningens ordförande Thomas Wennergren återtar klubban.
Kaffe med hembakade kakor serveras innan Eva och Ingvar tar över och vi får alla lösa ett musikquiz som handlar om Evert Taubes liv.
De som lämnat sina uppdrag i föreningen uppvaktades med en blomma.
Som vanligt avslutar vi med att flera lyckliga vinnare i ringlotteriet får en blomma som vinst.
Ordförande Thomas Wennergren tackade alla som kommit på årsmötet och avslutade detta.
Vid protokollet:
Vanja Johansson
Thomas Wennergren Ordförande.
Stig Persson Mötets ordförande
Justeras:
Britt-Marie Josefsson Hans Andersson
Här kan ni berätta mer om föreningens verksamhet.