Utbildning i PRO:s digitala medlemsystem

För att stärka den digitala kompetensen inom PRO-föreningarna i Västerbotten har distriktet dragit igång en serie utbildningar i PRO:s digitala medlemssystem. Målet är att alla föreningar ska kunna använda systemet fullt ut – från medlemsregister till evenemangspublicering. Först ut var en träff i Umeå, där representanter från sju föreningar samlades för en dag fylld av praktisk handledning och inspiration.

Två personer framför en dator

Lena Kapstad, Seniortorget, visar Göran Robertsson, PRO Umeå Östra, hur man lägger in event på det Digitala Seniortorget.

En stående och fyra sittande vid dator

Gunilla Eriksson, en av utbildarna för dagen, diskuterar ett inlägg med Göran Robertsson och Dagmar Granholm, PRO Umeå Östra, medans Thomas Johansson och Göran Fransman, PRO Sävar är djupt försjunka i sina uppgifter.

PRO har ett digitalt medlemssystem som är kopplat till andra funktioner. För att alla föreningar ska kunna använda systemet, behövs fortlöpande utbildning. PRO distriktet i Västerbotten har därför inbjudit ansvariga i PRO-föreningarna att gå utbildning. Man startade i den södra länsdelen som kommer att följas av träffar på andra ställen i Västerbotten.

Första träffen var i Umeå på Sjuans mötesplats där sju föreningar deltog. Peder Lundin, IT ansvarig för distriktet, tillsammans med Gunilla Eriksson och Kjell Hansson Mild, ledamöter i PRO Umeå samorganisation ansvarade.

Först blev det inloggning på Internet och sedan via PRO:s hemsidor, komma in i de digitala PRO systemen. Därefter var man redo med att klara av marknadsföring för sina olika evenemang så att de syns på såväl föreningens hemsida som i appen Mitt PRO i telefoner. Hur man lägger in nya medlemmar i systemet, lägger till e-postadresser och telefonnummer var några av punkterna som togs upp.

I Umeå finns även Digitala seniortorget som föreningarna kan lägga in sina evenemang i. Mia Wåhlin och Lena Kapstad, från Seniortorget, var inbjudna att visa hur man kan lägga in sina evenemang. Besöksstatistiken på de sidorna är ganska hög och är därför en bra plats att synas på om man vill nå ut till medlemmar och andra som är intresserade av PROs aktiviteter.

Önskemål från deltagarna var att utbildningar i de digitala systemen ska bli årligen återkommande efter föreningarnas årsmöten då nya styrelsemedlemmar behöver kunskap. Många kanske inte tänker på att hemsidans utseende och innehåll är hela styrelsens ansvar och inte enbart den person som lägger ut sakerna.

Den är utbildningen fortsätter nu med en dag på vardera Skellefteå och Lycksele.

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.