1 oktober 2025
Vi fick lära oss om fåglar samt äta Palt
Christer Olsson berättade om fålar som kan dyka upp i Västerbottem därefter blev det Paltätande

Christer Olsson framför en Häger
Höstens första medlemsmöte för medlemmarna i Vännäs PRO bjöd på en höjdpunkt för alla paltälskare. 250 paltar gjorde köksgruppen till de 100 personer som anmält sig till mötet. Och stor uppskattning visades för de som rullat och kokat alla dessa paltar och den som plockat och kokat den goda lingonsylten.
Huvudgäst inbjuden till mötet var ornitologen Christer Olsson som på sitt oefterhärmliga sätt lugnt berättade – och härmade – fåglar som vi kan hitta om vi går ut i skog och mark här i Västerbotten. Ett antal fåglar som ökat eller kommit till vårt län för bara några år sedan. Klimatförändringarna märks. Vintrarna ser annorlunda ut, flyttfåglar som blir kvar allt längre på säsongen.
Härfågel och steglits är exempel på lite spektakulära fåglar som kommit till Västerbotten de senaste åren. Och i Umeälvens delta har vi också noterat det högsta antalet sångsvanar någonsin vid ett och samma tillfälle. 7200 fåglar – svenskt rekord.
En fågel som minskar är Västerbottens landskapsdjur, storspoven. För några år sedan klassades den som starkt hotad. En bidragande orsak till minskningen är ett allt intensivare brukande av åkermark. Åkrar, som kanske slås två-tre gånger per säsong, skördar även ägg och storspovsungar. Och åkrar som växer igen, då jordbruk läggs ner, är inte heller bra för spoven.
Förhoppningen är att alla ansträngningar för att skydda storspoven ska ge resultat sammanfattade Christer Olsson, som möttes med varma applåder för sitt engagerande föredrag.
Mötet avslutades med förhoppningen att så många sluter upp även på nästa träff, den 8 oktober då det bla kommer att handla om Frivilligcenter i Vännäs
Hasse Gustafsson
1 oktober 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan