Höstmöte PRO Bygdeå 21 oktober 2025

Ordförande Hans Lindgren hälsade ca 60 medlemmar välkomna och speciellt dagens föreläsare Berno Jonsson, fotograf och reporter bland annat känd från Västerbottensnytt.

Berno började med att läsa en han skrivit innan han kom ”Dikt PRO Bygdeå”- han fick applåder men förklarade att han använt chat-gpt. Därefter visade han några reportage han gjort för SVT. Men 1990 kontaktades han av Malcolm Dixelius som ville ha med honom som fotograf till Sovjet, före det hade han varit i bl a Israel. Det blev många farliga uppdrag – han visade några klipp där skott hördes på nära håll, många reportage med i det närmsta livet som insats. Han stannade kvar som fotograf till 1995 då familjen flyttade till Umeå och han började på Nordnytt och sedan Västerbottensnytt där han var med om 20-årsjubiléet 2021.

Mest känd är kanske Berno för hans möte med en spelgalen tjädertupp utanför Tärnaby, ett jobb han aldrig glömmer, kanske på grund av att klippet har spritts över hela världen och visas ofta på SVT.

Han avslutade med några klipp om möten med bland annat åttaårige Emanuel från Sorsele och hans elinstallationer och med Torbjörn Holmlund som på Norsjöbondska berättade om Svansele Vildmarkscenter som han byggt upp från grunden.

Ett mycket uppskattat besök, det blev många skratt och varma applåder till Berno som berättade om sina 45 år som fotograf och reporter.

Därefter serverades en smakrik köttfärssoppa med grönsaker, bröd och crème fraiche som uppskattades. Kaffe och hembakt drömrulltårta och sedan avslutades mötet med lotteridragning. Festkommittén tackades innan det var dags att ge sig av hemåt. Nästa möte är julfesten 9:e december.

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.