Resor och utflykter

Gratis foto rehn webben
Gratis foto Mosel

Klassikern Rhen och Mosel

14 september – 20 september -7 dagar, Upplands Väsby station kl. 7.15

Rhen – Moseldalen är ett av Europas vackraste områden med gamla borgar och stora vinfält längs sluttningarna. Vi njuter av det vackra landskapet och gör utflykter med buss samt en båttur på Rhen. I staden Rüdesheim med sin genuina atmosfär och sitt vackra läge vid Rhen bor vi på Hotel Altdeutsche Weinstube i fyra nätter. Naturligtvis provar vi traktens kända viner och från uteserveringarna hörs kända sånger av duktiga musiker!

Söndag. Färden går till Stavsjö där vi stannar för möjlighet till kaffe. Resan fortsätter genom Sverige förbi Norrköping och Linköping. I Ödeshög stannar vi för tillfälle till lunch. Vidare ned till Ljungby där vi stannar för möjlighet till eftermiddagsfika. Väl framme i Trelleborg åker vi ombord på TT-Lines fartyg, tilldelas våra hytter och samlas för gemensam middag som består av en väl tilltagen buffé inklusive ett glas vin/öl. Ombord finns shop och bar

 

Måndag. Frukost serveras och fartyget anländer till Travemünde. Snart passeras Hansastaden Lübeck och så småningom Hamburg, Hannover och Göttingen. Vi stannar för nödvändiga kaffe- och lunchraster. Sen eftermiddag kommer vi till Rüdesheim för övernattning på centralt belägna Hotel Altdeutsche Weinstube i fyra nätter. Trerätters middag serveras på hotellet samtliga kvällar.

Tisdag. Efter frukost åker vi med linbanan (kabiner för två personer) upp på vinberget. Vi promenerar nedför vinbergen, ta bekväma skor, lutningen är delvis brant i bergen och vi går även nedför i trappor. Från höjderna har vi en betagande utsikt över Rhendalen. Lunch serveras på Rebenhaus med en fantastisk utsikt över Rhen. Tillbaka i Rüdesheim ges egen tid. Middag serveras på hotellet.

Onsdag. Frukost serveras och sedan gör vi en båttur på Rhen i ca 1.5 timme. Vi färdas i behaglig takt genom ett av Europas vackraste områden med gamla borgar och stora vinfält längs sluttningarna. Båten lägger till i Sankt Goarshausen där bussen möter oss. Vi åker upp på den sägenomspunna klippan Loreley, där jungfruns sång lockade sjömän i fördärvet. Under eftermiddagen kommer vi till besökscentret på Asbach-Uralt, här ser vi film och provsmakar cognac (som här kallas Weinbrand) naturligtvis ges möjlighet att handla. Sedan dukas middag fram på hotellet.

Torsdag. Efter frukost är det dags för en tur längs Rhen till Koblenz. Här ser vi Deutsches Eck där Rhen möter Mosel. Färden går vidare genom kända vindistrikt längs Moseldalen och vår väg kantas av de vackraste vyer. I den mysiga korsvirkesstaden Bernkastel ges tid för lunch och shopping. Sedan beger vi oss till vinbonden Zimmerman för vinprovning. Tillbaka i Rüdesheim väntar middagen.

Fredag. Efter frukost är det dags att ta farväl av dessa fantastiska trakter för denna gång. Tillfälle till lunch ges under dagen och om tid finns så stannar vi vid en stormarknad med ett enormt utbud av mat och framförallt dryckesvaror till bra priser. Sedan går vi ombord på TT-Lines fartyg i Travemünde. Middag i form av buffé inklusive ett glas vin/öl och sedan väntar en god natts sömn.

Lördag. Frukost står framdukad och båten angör kajen i Trelleborg. Vi åker samma väg hem som vi åkte på utresan. Vi stannar för möjlighet till kaffe i Ljungby, lunch i Ödeshög och bensträckare. Åter i Upplands Väsby omkring klockan 19. Denna dag ingår endast frukost.

Pris per person i dubbelrum/insideshytt: Ert pris 10 690:- (ord. pris 10 890:-)

Tillägg för rum/insideshytt för eget bruk: 600:- per natt

I dagsläget har vår förening 20 platser fördelat på 8 dubbelrum och 4 enkelrum. Anmälan sker enligt principen ”först till kvarn” dock senast 28 mars till:

Yvonne Häggblad via email yvonne.haggblad.vasby@pro.se eller telefon 0703484076

Ange namn, adress, telefonnummer, email-adress samt information om eventuella matallergier eller om du är ex. vegetarian/laktos/glutenintolerant.

Efter anmälan sänder Larssons Resor, resebevis med inbetalningskort till respektive resenär. Betala inget innan du har erhållit detta. För praktiska upplysningar och avbokningsregler vänligen se vår hemsida www.larssonsresor.se Länk till annan webbplats. eller längst bak i vår katalog.

Björks resor

MEDLEMSRESA! SAGOLIKA SOMMEN OCH SHOPPING PÅ TORPÖSLINGAN 14 Augusti Pris 910:- för medlemmar!

Torpön är den största ön i sjön Sommen i södra Östergötland.

Här finns inom ett mycket begränsat område mycket att göra när vi kör via den sk Torpöslingan som sträcker sig både över ön och fastlandet – 4 mil fyllda av hantverk, shopping, kultur, mat och naturupplevelser.

Avresa från Upplands Väsby klockan 07.00.

Via Linköping och Mjölby, kör vi mot Malexander och Blåvik - färjeläget där linfärjan Viktoria väntar för att ta oss över Sommen till Torpön. För att vi skall få lite sjökänsla går vi ombord (om vädret tillåter) och överfarten tar knappt 5 minuter.

Väl på Torpön så tar vi en promenad på 150 meter och börjar med att besöka Naturum Sommen där vi på egen hand går runt och stiftar mer bekantskap med Sommenbygdens natur och kultur. Vi ser bla det stora akvariet med olika fiskarter som finns i Sommen och här finns även en topografisk modell och pekdatorer med ämnesinformation som vi kan stifta närmare bekantskap med.

När vi är färdiga på Naturum är det dags för lunch som vi äter i Färjelägets restaurang och självklart väljer vi att äta specialiteten som är ”Torpötallrik” med varmrökt lax från ett rökeri i närheten. Om vädret är bra kanske någon vill ta kaffet efter lunchen på uteserveringen precis vid vattnet.

Vi åker vidare över Torpön och kommer strax till Stebbarps Gård där man odlar och förädlar frukt och bär från skog och trädgård. I gårdsbutiken kan vi köpa gårdens egna produkter innan färden går vidare på slingrande vägar över ön genom vackra lövängar och med Sommen som glittrande dyker upp bakom en krök, ibland till höger och ibland till vänster innan vi passerar över till fastlandet.

Vid Nääs gårdsbryggeri gör vi nästa stopp. I den varsamt renoverade ladugården ryms bla ett modernt hantverksbryggeri och vi bjuds vi på ett litet smakprov av gårdens öl i samband med att vi får en rundvisning där vi får höra mer om verksamheten och även titta närmare på bryggeriet. där vi får följa hela processen från maltkross, bryggning och tappning av flaskorna. På gården finns även ett viltslakteri och i gårdsbutiken kan den som vill handla folköl, viltkött mm innan vi åker vidare.

Så är det dags för det sista besöket på Torpöslingan. På Brostorps Gård dukar familjerna Ydrestrand upp kaffe och vi äter så mycket vi vill av gårdens berömda ostkaka som görs på mjölk från de egna korna. Här kan vi också köpa med oss ostkaka eller ost av gårdens egen tillverkning.

Efter att ha njutit av ostkakan är det dags för hemfärd. Omkring kl 21.30 är vi åter i Upplands Väsby.

Betalning till PRO, Swish 1236882831 eller PG 731924-7 senast 13/7

I priset ingår; - Bussresa

- Färja till Torpön

- Besök på Naturum Sommen

- Lunch på Restaurang Färjeläget.

I lunchen ingår; Torpötallrik bestående av varmrökt regnbågslax med kokt potatis, romsås och räkor, dryck och kaffe - Rundvandring, visning och litet smakprov vid Nääs gårdsbryggeri

- Kaffe med ostkaka, sylt och grädde på Brostorps gård

ANMÄLAN TILL: Marie-Louise Johansson, marie-louise.johansson.vasby@pro.se

eller telefon 073 3629071 senast 5 juli, med Namn, telefonnr och e-mail.

Avbokningsregler: Avbokning senast 31/7 återbetalning av hela resan,

1-11/8 50% av resan, 12-14 100% av resan

Eva

vida resor

HAAPSALU+DAGÖ 22–26 AUGUSTI 2025 Pris 6 495 kronor

Den 22 augusti hämtar en buss upp oss från Upplands Väsby station och vi åker gemensamt till Värtahamnen Tallink Siljas terminal. Där kommer vi att få våra hyttnycklar. Vid avgång kommer vi att äta en gemensam 2 rätters Ala cartemiddag.

23 augusti Börjar vi med en sjöfrukost innan vi ankommer till Tallinn. Vi samlas på bussparkeringen där vår guide väntar på oss för avfärd till̊ Haapsalu där vi gör en guidad promenad i stan som avslutas med en två rätters lunch. Vi besöker Aiboland museum och Ilon Wiklands mu- seum, incheckning på hotellet och gemensam middag.

24 augusti Frukost serveras på hotellet. Efter frukost ger vi oss iväg till Dagö med buss och färja, här väntar flera stopp bland annat Kassari yllefabrik. Vi äter lunchbuffé i Sõru vid kusten och efter lunch kommer vi att träffa seniorer(kaffetanterna) från Dagö, samt besöker fyren Köpu. På kvällen har vi en gemensam middag på Taksi Pub.

25 augusti Frukost på̊ hotellet och egen tid en morgonpromenad i vackra grönområdet. På förmiddagen stannar vi till vid den anrika per- rongen med sällsynt historia mot Tallinn. Här finns också anor från svensk historia i Estland. Lunch äter vi i Tallinn. Vi går ombord på Tallink Siljas fartyg omkring kl. 16.30.

26 augusti Frukost vid Grand Buffé när vi önskar. Vi är i Värtahamnen kl.10.30 där bussen tar oss hem.

Ingår i resan: Kryssning med del i insideshytt,
frukost ombord på̊ fartyget samt en middagsbuffé på utresan

Buss, 2 nätters logi på̊ Spahotell Fra Mare i Haapsalu, 3 frukostar, 3 luncher, 3 middagar, fika med Estlands-seniorerna,
färjebiljett Dagö̈ , entrébiljetter enligt program, reseledare Reet Frid.

Bokningsbara tillägg ̊ Enkelrumstillägg 1 650 kr, A2-hytt per person 400 kr, Buffe på återresan 467 kr, Avbokningsskydd 495 kr.
Reseföretagets avbokningsregler gäller.
Se utförligare dagsprogram info@vidaresor.se
Anmälan till Eva Lisserow tel. 070 954 03 80 mejl.eva.lisserow.vasby@pro.se
Anmälan senast den 20 juli 2025. Vid anmälan lämna namn, adress, telefonnummer, mejladress samt födelsenummer. xxxx

 

Pressbyrå musset

Gratis foto webben

Pressbyråmuseet 9 September 2025

Pressbyråns museum, Stockholms hemligaste museum?
På Strandbergsgatan i Stockholm finns en Pressbyrå.

Jaha, tänker ni - vad är det för märkvärdigt med det då?
Inget speciellt. I alla fall inte den del som är ovan jord.
Det är nämligen i källarutrymmet, som ett ”Sesam, öppna dig” finns: 100 år av Pressbyråns historia i Sverige.
Vilket bland annat betyder tidningar, löpsedlar, vykort och en gammal kassaapparat och andra minnessaker som kan förknippas med företaget.
Visningen börjar 10.00. Innan visningen bjuds vi på kaffe och bulle, så var där ca 09.40.
Adressen är Strandbergsgatan 55, Stockholm
Du som vill ha sällskap träffas på Väsby station 08.20.
Anmälan senast den 15 augusti till:
Marie-Louise Johansson, marie-louise.johansson.vasby@pro.se
eller tel.073 362 90 71
Pris: 75:- som betalas till PRO. Swish 1236882831 eller PG 731924-7 senast 1 september.

 

Grågås gratis från webben

grågås hämtat gratis från webben

Höstfåglar vid Fysingen tisdagen den 16 september

Vandring från Åholmen, Ströms reservat, ut till fågeltornet medHåkan Tallinn. Tag med kikare, fågelbok och fika Samling kl 09.00 på parkeringen vid Åholmen.Meddela om du behöver skjuts.

Anmälan till Gun Eriksson

tel: 073 628 28 78 eller gun.eriksson.vasby@pro.se

 

webben gratis

Vandring på Söder.Torsdagen den 18 september kl 10.

Välkommen med på en vandring på Söder i Stockholm. Lyssna till spännande historier om industrier, kyrkor, skolor och inte minst om de människor som bodde och verkade i dessa trakter.Vandringen är gratis och leds utav Christina Bergman.Vi ses kl. 10 vid T-banestation Skanstull.

Anmälan till Kicki Helge. Tel: 070 734 86 66 senast 15 september.

Varmt välkomna!

bowling från gratiswebben

Besök på O’Learys Eventcenter, Mall of Scandinavia Måndagen den 6 oktober

Vi träffas på O´Learys i Mall of Scandinavia och äter lunch kl. 11.30. Därefter går shuffleboard eller lite äventyrsgolf. En rolig och spännande eftermiddag Pris: 250 kr. Betalning sker på plats direkt till O’Learys. Max 18 personer.

Anmälan senast den 29 september till Gun Eriksson

Tel: 073 628 28 78 eller

gun.eriksson.vasby@pro.se

 

gratisfoto Strindberg

Vi besöker August Strindbergsmuseet den 9 oktober

Följ med till författaren August Strindbergs sista bostad i Blå tornet påDrottninggatan 85 i Stockholm. Här verkade och bodde han under sinasista levnadsår, 1908–1912. Vi besöker bostaden som består av sovrum, matsal och arbetsrum. Vi får även besöka hans bibliotek. Möblerna är museiföremål och får inte vidröras. Därav är möjligheten att sitta ned begränsad. Museet är inte handikappanpassat.

Max antal deltagare är 15 personer. Anmälan senast 1 oktober 2025 till Eva Lindenmo via sms på 076 336 58 30 eller mejl till eva.lindenmo@gmail.com Kostnad 80 kr betalas till PRO via swish1 236 882 831 eller PG 731924–7 skriv namn och Strindbergsmuseet på betalningen.


 

 

Lilla bandet
Knutmassomuseet

Onsdagen 15 oktoberLilla Bandet tar er med på besök på Knutmasso museet i Gimo och Jularbo museet MEDLEMSRESA

En resa utöver det vanliga, med underhållning och upptåg av Lilla Bandet.Vi startar från Upplands Väsby Station kl. 8.30 Johan är en del av LillaBandet och han spelar keybord och han kör vår buss (dock inte samtidigt). Ulrika tar hand om er på ett omtänksamt sätt i bussen med allsång och upptåg, under resan till Gimo. Första stoppet blir Knutmasso museet i Gimo, där kommer Anders att visa runt bland masker som används vid Knutmasso genom åren. Förr var julen slut 13 januari, då skulle julmaten ätas upp. Man klädde då ut sig för att ej bli igenkänd, när man tiggde mat i husen. Numera är detta som en gatufestival i Gimo. Nu finns en del av dessa jättemasker att se på. Efter guidningen så serveras lunch ännu ej klart. Efter lunchen så kommer Lilla Bandet att underhålla med deras sång och musik, innan vireser vidare till Rasten. Ulrika fortsätter med underhållning på bussen och nästa stopp blir vid Jularbo museet i Rasten.Här möter Håkan upp, en berättarkonstnär med inlevelse och entusiasm. Här finns musik inspelad av Calle Jularbo, massor med bilder och ägodelar som tillhört honom. Här blir vi serverade kaffe och fikabröd innan det är dags att vända hemåt mot Upplands Väsby, Där vi beräknas vara ca kl. 18.30. Pris 750 kr/ pers. inkl. bussresa, underhållning med Lilla Bandet, inträden, guidningar, lunch samt eftermiddagskaffe. Anmälan senast den 1 september med namn adress och tel samt e-mail till yvonne.haggblad.vasby@pro.se eller sms till 070 348 40 76 Betal-ning senast 15 september till PRO, Swish 123 688 28 31 eller till PG731924-7 skriv namn och Lilla Bandet. PROs avbeställnings regler gäller.

 

Gratis foto konserthuset Stockholm

Konserthuset ONSDAGEN DEN 19 NOVEMBER kl.13.00

Besöker vi det underbart vackra Konserthuset iStockholm, strax innan huset rustas till tänderna inför årets Nobelfestligheter. Konserthuset Stockholm invigdes 1926 och ärett av Sveriges vackraste exempel på den nyklassicistiska stilen inom arkitektur och design. KonseTengrthuset skapades av arkitekten Ivar Tengbom och smyckades av tidens ledande formgivare och konstnärer, som till exempel Carl Milles, Isaac Grünewald och Carl Malmsten.Ivar Tengboms vision var att bygga ett antikt tempel till musikens ära nära polcirkeln. Har vi lite tur så kanske det pågår repetitioner i stora konsertsalen så att vi kan få lyssna en liten stund om dirigenten tillåter.

Avgift 120 SEK per person som betalas till PRO Swish 123 688 2831 eller PG 731924-7, skriv namn och Konserthuset på betalningen. Max 25 deltagare.

Anmälan senast 12 november till Inga Lill Norlin via SMS till

070 691 99 65 eller e-post till ingalill.norlin@gmail.com

Gratis foto Tensta tunnelbane konst

Konstvandring i tunnelbanan Onsdagen den 3 december kl. 11.00

Konstvandring i tunnelbanan , torra om fötterna och trivsamt avbrott i vintermörkret. Än en gång tar Marie Andersson oss med på en spännande resa. Vi startar vid Fridhemsplan och därefter Besöker vi Sundbybergs centrum, Rissne, Tensta och Rinkeby vandringen tar ca 1,5 timme. Bilden visar Helga Henschens Tensta. Vi samlas vid spärrarna till T-banan på Fridhemsplan.

Max 25 personer. Avgift 150 kr person som betalas till PRO Swish 123 688 2831 eller PG 731924-7, skriv namn och Tunnelbanekonst på betalningen. Anmälan senast 26 november till Inga Lill Norlin via SMS till 070 691 99 65 eller e-post till ingalill.norlin@gmail.com

Gratis foto julgran från webben
Gratis webb jultomtar

GAMMELDAGS JULMARKNAD I NORA MED JULBORD I SVAMPEN ÖREBRO 6 DECEMBER

mörkaste advent gäller det att ta tillvara på alla tillfällen att lysa upp dagen och i Nora är det dags för den traditionella julmarknaden. Den gamla trästaden fylls med människor från när och fjärran och på gator, torg och innergårdar står marknadsstån den fyllda med allt som kan behövas. Dagen avslu tas med julbord i Svampen i Örebro - det lackar mot jul!

Avresa från Upplands Väsby station klockan 07.30

Där Närkeslätten ger vika för Bergslagen och där åkermark övergår
till berglandskap ligger småstadsidyllen Nora, som 1993 fick Europa Nostramedaljen för god byggnads och kulturminnesvård. Med sin gamla, genu-
ina bebyggelse från 1700- och 1800 talet, sina kullerstensgator och sina gårdar som minner om gången tid är hela staden en unik kulturmiljö, som
gjord att ha en gammaldags julmarknad i! Vi är framme under förmiddagen och har sedan några timmar på oss att utforska marknaden på egen hand. Ta en tur med häst och vagn, ta en fika på någon av kaffeserveringarna eller bara strosa runt i folkvimlet och hitta den rätta julstämningen. På stadens innergårdar väntar hantverkarna och här finns alla möjligheter att hitta den perfekta julklappen. Vi lämnar Nora kl 14.00 och kör till Örebro, där ett mindre men traditionellt jul-
bord väntar i Svampen, det 58 meter höga vattentornet med utsikt över staden, och självklart avslutas det hela med diverse sötsaker! Vi tar för oss av allehanda godsaker och njuter i lugn
och ro innan vi fortsätter hemresan. Åter i Upplands Väsby ca klockan 18.45 Pris: 900:- som betalas till PRO, Swish 123 688 28 31 eller Pg 731924-7 senast 2 november i priset ingår: Bussresa besök på julmarknaden i Nora. Traditionellt mindre julbord inklusive lättöl/julmust och kaffe i Svampen i Örebro. Anmälan till: Marie-Louise Johansson, marie-louise.johansson.vasby@pro.se eller telefon 073 362 90 71 med Namn, telefonnr samt e-mail. Avbokningsregler: Björcks regler gäller.

 

Gratis bild webben Toscana

Toscana Mat och Vin, 8 dagar från den 19 maj 2026.

Redan nu planerar vi resan till Toscana Mat och Vin i maj 2026 med Rolfs Flyg & Buss.Vi flyger till Italien och åker buss till vårt hotell där vi ska bo i 7 nätter. Våra gastronomiska och kulturella dagarna tillbringar vi med utflykter till olika charmiga byar i Toscana och besöker vingårdar, slaktare,osttillverkare samt äter lunch vissa dagar på lokala restauranger.En dag tillbringar vi med att bege oss ut på tryffeljakt tillsammans med hund och avnjuter därefter en tryffelprovning. Ett fullständigt Program finns på Rolfs Flyg & Buss hemsida: Toscana Mat och Vin 8. Titta på ett annat datum eftersom det datum vi åker ej finns med på hemsidan.

Anmälan till: Marie-Louise Johansson tel: 073 362 90 71
marie-louise.johansson.vasby@pro.se
Pris: Då priset inte är klart innan tryckning av bladet återkommer vi
med det på hemsidan, e-mail eller kontakta mig. Priset kommer i
mitten på juli
I priset ingår:
Flyg t/r - 7 nätter i dubbelrum - 7 frukostar - 3 luncher - 7 middagar
Utflykter enl. Program - Reseledare

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.