H I S T O R I K

utskriven av

Eva Reher

Från verksamhetsberättelser

 

VÄSTERHANINGE PENSIONÄRSFÖRENING 50 ÅR

8/1 1956 -8/1 2006

En sannsaga om PRO

Det hände sig vid den tiden då allt folket skulle skattskrivas. Nej, fullt så länge sedan var det inte, utan så här började det i Västerhaninge.

I januari 1956 var folkmängden i Västerhaninge med Muskö 5.048 personer.

Hemma hos Valfrid och Elsa Larsson i Skogs-Ekeby samlades ofta pensionärer för att diskutera aktuella problem. Här föddes också tanken att starta en förening för att bättre kunna tillvarata pensionärernas intressen. En interimsstyrelse bildades den 8 jan 1956 bestående av Valfrid Larsson, Edvin Sedin och Clara Sjökvist. Vid nytt möte samma månad fick styrelsen följande sammansättning: Ordf. Valfrid Larsson Kassör Edvin Sedin och sekr. Clara Sjökvist plus sex övriga ledamöter. Årsavgiften bestämdes till 4 kr och 19 medlemmar skrev in sig.

Första uppgiften blev medlemsvärvning, och denna bedrevs med stor energi. Vid årsslutet omfattade föreningen 111 medlemmar. Av dessa deltog 64 st. i det första årsmötet i jan. 1957.

Kassarapporten visade på inkomstsidan 972.50 kr och behållningen

var 305.65 kr. Hobbyverksamheten hade startat, och inkomsten av denna gick till resor och annan trivsel.

Man började också med ABF-kurser.

De ekonomiska problemen för pensionärerna var många. Pensionen var år 1956 för ensamstående 153 kr och för äkta makar 251 kr per månad. Allt fler pensionärer anslöt sig till föreningen och 1966 var antalet 218 medlemmar.

Lokalfrågan var svårlöst. En tid höll man till på Ekstigen och en tid på Ringvägen och senare på Tungelstavägen. Först den 5 okt 1971 fick föreningen ändamålsenliga lokaler då Parkvillan anvisades av kommunen. Ännu en flyttning skedde och då till Parkskolan


Inkomsten under de första åren kom till stor del från den egna bobbyverksamheten. Från år 1967 kan vi se att lotterier och hobby gav

1.544 kr. Från kommunen erhölls 1.000 kr. Föreningen fick dessutom

500 kr från Västerhaninge Tvätteriidkarförening. Pengarna skulle fördelas till behövande pensionärer med 100 kr per år under 5 år.

Föreningens 15-års jubileum firades den 8 jan 1971. Medlemsantalet var då 265 st. Det kan verka vara en blygsam tillväxt från de 218 st. år 1966, men i Västerhaninge och Tungelsta bodde det endast 497 personer som fyllt 67 år. Av dessa tillhörde alltså mer än hälften vår förening.

1972 valdes Sven Båge till ny ordförande. Han var initiativrik och arbetade hårt inom föreningen. Han utarbetade förslag till ett pensionärsråd inom kommunen, men det kom att dröja till slutet av 1970-talet innan samorganisation mellan PRO-föreningarna inom kommunen och pensionärsrådet kunde starta. Där ingick 6 medlemmar från föreningarna och 5 från kommunen plus lika många suppleanter. Nu hade vi möjlighet att delta i diskussionerna om kommande åtgärder och göra vår röst hörd, även om besluten fattades av kommunala politiker och myndigheter

Föreningens Blomsterfond tillkom på Båges förslag. Dess motto är att medlemmarna skall uppvaktas med blommor medan de ännu kan glädjas åt dessa. Fr.o.m. 80-årsdagen och sedan i fem-årsintervaller sker denna uppvaktning

Det var årlig midsommarfest i Parkvillan som uppskattades mycket. Denna tradition har fortsatt och sker nu i våra fina lokaler på PRO-gården.

Där brukar folkdanslaget och olika musikanter framträda. Kaffe med dopp serveras givetvis.

År 1994 gick flyttlasset från Parkskolan till barndagiset "Klockan". Den fina kamratandan följde givetvis med flyttlasset

Åren går och till slut kommer den dag då kommunen bestämt sig för att riva "Klockan". Så var det återigen dags för flyttlasset att röra på sig.

Det skedde under årsskiftet 2004–2005.

Många blev ledsna, men så blev vi erbjudna lokaler i gamla folkhögskolan Där satt reparationerna i gång. Det byggdes, målades, syddes gardiner, möblerades och mycket annat med hjälp av många medlemmar.

Nu har det gått ett år och de flesta har funnit sig väl till rätta och trivs väldigt bra. Aktiviteterna är många.

Det finns cirklar av olika slag, motion, sångkör, gitarrkurser,

hobbyverksamhet, matlagning, bingo, schack, bridge, resor, fester av olika slag inkl. Pub-aftnar, dans och mycket annat.

Så har vi vårt härliga gäng i " Trivselgruppen "som ordnar med kaffe, goda smörgåsar och kakor åt oss hungriga vargar när vi tar en paus från de olika aktiviteterna.

Våra ordföranden under åren.

Valfrid Larsson

 

1956 - 1968

Märta Ljungström

 

1969 - 1971

Sven Båge

 

1972 - 1978

Stig B. Svensson

 

1979 - -1980

Gösta Ström

 

1981 - 1984

 

Kurt Tärnström

 

1984 - 1985

Gösta Ström

 

1986 - 1987

Eric Liden

 

1987 - 1988

Kurt Tärnström

1/1

1989 - 30/6 1989

 

Erik Rosell

 

1/7

1989 - 24/2 1990

Jan-Erik Andersson

25/2

1990 - 3/8 1990

Erik Rosell

4/8

1990 - 1990

Gösta Nicander

 

1991 - 1992

 

Holger Larsson

 

1993 - 1997

Anita Söderström

 

1998 - 2000

Gunnar Pettersson

 

2001 - 2002

Ingrid Maria Ohlsson

 

2002 - 2004

Sven-Erik Westermark

 

2005 -

Historik PRO Västerhaninge skriven av Eva Reher från verksamhetersberättelse i samband med att föreningen fyllde 50 år den 8 januari 2006.

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.