9 maj 2026
Medlemsmöte 6 maj
Medlemsmöte 6 maj i Sätila Bygdegård

Vi samlades i Sätila Bygdegård och lyssnade på hälsopedagog Simon Gustafsson, Marks kommun, som pratade om hälsosamtal för att bryta ensamheten. Efteråt besvarade han frågor från medlemmarna.
Mary Österström berättade om möte med kommunala pensionärsrådet och om vad som händer där. Sedan blev det fika med gott kaffebröd.
Information om kommande aktiviteter som studiebesök hos Ludvig Svensson och utflykt till Näsbokrok och Freadals gårdskrog.
Vi fick också information om studiecirklar som skall starta nu och efter sommaren. Lotteri var det också och flera gick hem en vacker krukväxt.
9 maj 2026
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan