Nu tar vi sommarlov

Avslutningarna har duggat tätt den senaste veckan. Alla aktiviteter har haft sina egna avslutningar och på onsdagen var det dags för vår gemensamma sommaravslutning.

Jordgubbar

Jordgubbar. Foto: Anette Persson

Borden var vackert dukade i blått, rött och vitt när ordföranden, tillika dagens födelsedagsbarn, hälsade de 55 gästerna välkomna till årets sommarfest.

Enligt tradition åt vi midsommarmat med nypotatis, matjessill, Gerties specialsill och alla goda tillbehör. För dem som inte är så glada för sill fanns köttbullar och prinskorv. Naturligtvis fanns det svenska, söta jordgubbar till efterrätt. Till kaffet serverades det en riktigt smarrig tårta.

Spelmännen "Låtar vi minns" levererade som vanligt härlig dansmusik och många tog chansen att få lite extra motion på eftermiddagen.

Styrelsen vill rikta ett stort tack till alla som hjälpte till att fixa denna trevliga fest och naturligtvis till alla som bidrog till den goda stämning som alltid råder på våra tillställningar.

Nu önskar vi alla PRO:are och alla andra läsare en riktigt härlig sommar. Vi ses igen i augusti när våra verksamheter startar upp igen.

 

 

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.