16 november 2025
Medlemsmöte med drag!
November månadsmöte blev välbesökt och vi gästades denna gång av gruppen Schlagerkompaniet från Osby.


TMedlemsmötet 5 november hölls som vanligt på Folkets Hus i Svalöv med 64 medlemmar närvarande. Ordförande Irene Winér informerade om vad som var på gång just nu som Julbordet på Fridhems Folkhögskola 3 dec, visning av Ystadrevyn den 16 nov, rapport från den välbesökta 60+ mässan där PRO Svalöv, Kågeröd och Teckomatorp deltog tillsammans.
Irene hade också glädjen att välkomna många nya medlemmar välkomna till föreningen.
Därefter hälsades Gunilla Naumann och Sten Knutsson välkomna och intog scenen. De bjöd på en trevlig stund med musik från välkända artister från 1950 och 60-talet blandat med gemytligt snack om minnen och upplevelser från deras långa karriär tillsammans. Vi fick också lyssna till Stens fantastiska gitarrsolo med bl.a. låten Apache. Helt gudomligt framfört!
Gofika och lotterier som vanligt sedan.
16 november 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan