30 september 2025
Friluftsdag
Ingress PRO Svalöv höll sin årliga friluftsdag i strålande höstväder med många besökare.
Ett femtiotal personer samlades vid Folkets Hus i Svalöv för den årliga Friluftdagen. Vi hade verkligen tur med vädret denna dag. Till stor hjälp att arrangera och hålla i dagen var medlemmen Anders! Han hade bjudit in andra aktörer att visa upp sig och sin verksamhet. GF Pantern t.ex. visade upp ett gymnastikprogram med enkla trörelser som de flesta kan hänga med i. Representanter från Aktivitetshuset Kvarnen gjorde reklam för sin verksamhet och svarade på frågor. Jonny Öhrn som varit aktiv i Räddningstjänsten förklarade hur man gör HLR och hur man hjälper någon som har satt i halsen. Frivilliga fick prova på hjärt-och lungräddning och märkte då hur ansträngande det är. Marie från styrelsen hade fixat en mycket trevlig tipsrunda med kluriga frågor.
Kurt bidrog som vanligt med lite olika aktiviteter som pilkastning, prickkastning med liten boll och andra spel som vi minns från vår barndom.
Du kunde också prova på att spela lite golf med kardborrebollar.
Efter dessa ansträngande aktiviteter smakade det bra med kokt korv med bröd och tillbhör samt kaffe och kaka som avslutning på denna härliga dag.






30 september 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan