1 juli 2026
2026 års distriktsmästerskap i boule.
Distriktsmästerskapet i boule, som är uttagning till riksfinalen som spelas i Gysinge den 31/8 - 1/9, avgjordes i år på Tallevi i Vislanda.

Foto: Börje Karlsson
Sista finputsningen av banorna för start.

Kerstin Rydström och Kenneth Petersson. Foto: Börje Karlsson

Lag Kosta med Tomas Strand, Gun-Britt Jacobsson, Barbro Petersson. Foto: Börje Karlsson
Vinnare i distriksmästerskapet i boule, som avgjordes på Tallevi i Vislanda 30 juni, blev Kosta PRO:s lag.

Lag Vislanda med lagledare Alf Rydström, spelarna Gunter Schmeider, Gunvor Karlsson, Åke Karlsson. Foto: Margitta Lennartsson
Hemmalaget Vislanda kom på andra plats och matchresultatet blev 13-4.

Lag Moheda med Ann-Kristin Cronqvist, Tommy Cronqvist, Margareta Johansson. Foto: Börje Karlsson
Moheda och Ljungby tampades om bronsmedaljen, som togs hem av Moheda med matchresultat 13-8.

Foto: Börje Karlsson
Mästerskapet tog hela dagen i anspråk. Solen gassade på de från starten åtta lagen.
Utöver de redan nämnda tävlade Markaryd, Åseda, Öja-Gemla och Göteryd. Alla länets kommuner var representerade i tävlingen utom Tingsryd, därav fick två lag från Alvesta kommun vara med och tävla.

Birgitta och Bernt Andersson, Alf Rydström. Foto: Margitta Lennartsson
Mästerskapet hade planerats och organiserats av Bernt och Birgitta Andersson, Lagan, och Vislandas lokala kraft Alf Rydström, dessutom lagledare för Vislandalaget.
Alf hade dessutom ordnat så att deltagarna fick en god och närande lunch på anrika Vislanda värdshus.
1 juli 2026
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan