Gåfotboll under Storsjöcupen

En lagtävling i gåfotboll genomfördes i samband med att årets Lilla Storsjökupp den 30 juni.

Vem går snabbast till bollen? PRO Leva Livets olika lag tävlar om bollen.

I november 2025 kontaktade Benny Brovinger, ledare för IFK Östersunds gåfotboll och ambassadör för Jämtland och Härjedalen, Storsjöcupen med en förfrågan om möjligheten att låta gåfotbollen medverka i samband med Storsjöcupen 2026. Storsjöcupen visade intresse för initiativet, och genom ett samarbete mellan Storsjöcupen, IFK Östersund och PRO Leva livet genomfördes en gåfotbollsturnering för deltagare från 65 år och uppåt.

En lagtävling i gåfotboll genomfördes i samband med att årets Lilla Storsjökupp som arrangerades, den 30 juni. Gåfotboll är fotboll där utövarna går i stället för att springa. Man tävlar i mixade lag med 5 spelare. Benny Brovinger ansvarade för genomförandet av gåfotbollsaktiviteterna.

Syftet med Gåfotboll är att ha roligt och möjligheten att kunna spela fotboll hela livet.
Benny och tre domare

Benny Brovinger och domarna för dagen Lars-Erik Lundström, Emma Appelros och Ivan Ahlberg

Dagen bjöd på strålande väder och en härlig stämning bland de deltagande lagen. IFK Östersund 3 lag, Frösö IF 2 lag och Dorotea IF 1 lag. Samtliga lag spelade 5 omgångar och det skedde med lite varierande resultat.

Benny Brovinger kommenterar dagen: ”Vi var alla nöjda när domaren blåste av matchen. Dorotea IF gick hem med vinsten. Lilla Storsjöcupen är för barn mellan 8-10 år samt vi pensionärer 65+. Helt underbart att på en plan spelar barn och planen bredvid spelar vi äldre, en underbar känsla av vad fotbollen förenar”

PRO Leva-Livets ordförande Harriet Jorderud hejade ljudligt på sina föreningsmedlemmar som deltog i tävlingen. Hennes kommentar till dagen: ” Med glädje och spänst deltar tre lag från PRO leva livet och det är verkligen glädje man ser i den aktivitet som spelarna deltar i. Så stort att spela fem matcher på raken. Ett hedersomnämnande till alla aktiva i gåfotbollscupen. Så roligt få vara åskådare å se alla dessa aktiva som inte bara tränar och spelar utan den sociala gemenskap som man får är större tror jag.”

Avspark för IFK Östersund och Dorotea IF

Avspark för IFK Östersund och Dorotea IF

Vinnarna Dorotea IF deltog med 14 spelare som avlöste varandra under spelets gång. Jag fick ett kort samtal med Jan och Thomas som berättade att Dorotea IF Gåfotboll funnits i ca 5 år och förklarade varför man inte spelade med 2 lag. Det är mixade lag och det fattas damer som ville ställa upp. Föreningen har deltagit i flera tävlingar under höst- och vårsäsongen. Vidare berättade de att den musik som spelades när Dorotea gjort ett mål är en hyllning till en morfar, Johan Svensson, som spelar i Dorotea IF. Det är dottern Carolin Nilsson och dotterdottern Vera Nilsson som skrivit text och musiken. Ett tack till morfar som tidigare varit på Storsjöcupen med sina barn och barnbarn.

Morfar Johan Svensson

Morfar Johan Svensson med barn och barnbarn.

Det var många anhöriga som hejade på spelarna, flera hade egna barn som tävlade i Lilla Storsjöcupen så tiden fick fördelas mellan de olika fotbollsplanerna.

Tuva Lindgren och Alina Husakovic-Svalstad både dansade, hoppade, snurrade för att heja på sin farmor som spelade för IFK Frösön.

Farmor från Frösö IF

Tuva och Alina hejade på sin farmor (till höger i bilden)

 Det var en solig, blåsig och högljudd dag med många bollar på mål, många som hade lite för mycket spring i benen och det hade gärna fått vara några fler ”påhejare”.

Många av spelarna var mycket nöjda ” Sypermysig dag – Alltid roligt, ser fram emot hösten - Nog känns det i kroppen, men det var toppen – Ett av de roligaste jag gör.” Dorotea IF sa att det varit en bra tävling och att de gärna kommer tillbaka nästa år och då förhoppningsvis med flera lag.

Benny Brovinger och hans team önskas lycka till med kommande arrangemang.

Text och foto: Gertrud Nygren

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.