Medlemsträff med bilder

Lotta fängslande med berättelser från natur.

Naturfotograf Lotta

Naturfotograf Lotta Lund visade ett bildspel som hon komponerat utifrån sina vandringar i naturen där hon fotat livet. Det blev många fina bilder på djur och natur. Hennes bilder visade även närbilder på kryp, växter, men favoriten är urskogen.

Under träffen informerade ordförande Agnetha Björkman de 40-talet närvarande om:

  • PRO fikat på södra brunn. Ofrivillig ensamhet var grunden.
  • Rocklegender vid Hembygdsgården
  • PRO vetarna 
  • En boklåd med de böcker som blivit över som det går att låna
  • Vårsalongen på fängelset
  • Studiecirklar om beredskap. Må bra samtal. Om att turista i egen bygd. Christina Skogh informerade äldre mobiler som har gjort sitt och inte längre går att uppdatera. Projekt inom KPR (kommunala pensionsrådet).

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.