Bjästa PRO i Näsåker 15 /8-26

Näsåker 2026

Foto: Gunilla Persson och Micke Holmsten

Lördagen 15 augusti åkte ett 50-tal medlemmar i Bjästa PRO med Abramssons buss till Näsåker för att få njuta av bl.a Helen Sjöholm och Magnus Carlson.

Vårt första stopp var Hallstaberget i Sollefteå, där vi fick inta en god buffé med lax och kyckling. Mätta och nöjda åkte vi vidare till festplatsen i Näsåker och möttes av flera tusen människor. Nu gällde det att hitta en plats att sätta ner vår medhavda stol på, lättare sagt än gjort. Alla "bra" platser var upptagna, men det gick bra ändå.
Ordkonstnären Jacke Sjödin, som var kvällens konferencier, hälsade oss välkomna till denna sensommarkonsert och han bjöd som vanligt på sina rimmade verser och andra lustigheter, som lockade oss till många skratt under kvällen.
Kvällens stora stjärnor Helen Sjöholm och Magnus Carlson gjorde ingen besviken när de levererade många av sina bästa låtar och de var uppbackade som vanligt av "Holmstens trio", som oftast är fler än tre. Även lokala förmågor som Angelica
Wiik och Anneli Björklund bjöd på fina musikupplevelser.
Ca 2700 i publiken applåderade och tackade inte minst vädergudarna som fanns på vår sida denna fantastiska musikkväll vid älvens strand.

 

 

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.