8 september 2026
Intresseanmälan till studiecirklar
Är du intresserad av att ta del i någon studiecirkel så finns nu chansen att bredda sina kunskaper och färdigheter på ett trevligt och opretentiöst sätt.

Vi vill gärna veta hur många som vill delta i våra planerade studiecirklar. Din intresseanmälan är inte bindande utan grupperna börjar först när vi vet hur många som vill delta.
Följande förslag har vi fått in:
Engelska konversation - bättra på din förmåga att tala engelska. Du behöver inte ha stora förkunskaper utan vi hjälper varandra och bygger vidare på de kunskaper vi har.
Vinprovning - vi funderra på att inleda med lite kunskaper om Moldaviska viner.
Släktforskning - här utgår vi från de önskemål som finns och självklart de kunniga personer som kan hålla i denna cirkel.
iPhone- och Androidanvändning - Cirkel om hur du bättre kan använda din telefon med dess möjligheter och appar.
Bokcirkel - vi läser och diskuterar den bok/de böcker som vi valt.
Kontakta Gitte Funk om du är intresserad av att delta i någon kurs Senast den 22 september.
tel: 070 5715555 eller gitte.funk@gmail.com
8 september 2026
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan