Resa till Filipstad 4 september

Fredagen den 4 september 2026 åker PRO Rönnby till Filipstad för att besöka den stora marknaden Oxhälja som startade redan på 1600-talet. Förutom alla försäljare, erbjuds kulturfestival i stadsparken.

Du följer väl med?

Fredag den 4 september åker vi till Oxhälja marknad i Filipstad. Det är en av Sveriges största marknader, med ca 250 knallar, allt från prylar till mat och underhållning.

09.00 Buss avgår från Rönnby C, frågetävling på bussen.

11.30 Lunch i Filipstad på Big Hill Lodge (ingår i priset).

13.30 Besök på marknaden. Vi går gemensamt till fabriksbutiken Wasa bröd/Barilla, sedan är det egen tid på marknaden.

16.00 Hemfärd från Filipstad, med fika och prisutdelning.

18.15-18.30 Tillbaka på Rönnby

Pris för medlem: 100:-. Icke medlem: 585:

Anmälan senast söndag 23 augusti (namn och telefonnummer). Anmälan är bindande. När du fått svar att din anmälan är mottagen, betalar du in avgiften till bankgiro 5987-6862 senast 23 augusti (OBS ingen betalning innan anmälan).

Kom också ihåg att anmäla eventuella allergier.

Anmälan sker till Karin Thor tel: 0705-18 27 04 (gärna SMS) eller karinthor1@gmail.com

Varmt välkommen till en spännande dag tillsammans önskar styrelsen för PRO Rönnby

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.