Älskade Ester

Samtal med författaren Kent Lundholm om romanen Älskade Ester.

Samtal med Kent Lundholm om Älskade Ester

-Ester har fått den upprättelse som hon så väl förtjänat, hennes grav är räddad för eftervärlden och idag samlas folk på Esterdagen för att minnas kvinnan som var nalta eljest. Men nån staty blev det inte, däremot ett konstverk av den eminente slöjdaren Jögge Sundqvist.

Det var författaren Kent Lundholm som summerade vad som hänt efter att hans roman ”Älskade Ester” kom ut 2021. Publiken, ett 80-tal medlemmar från Vännäs PRO, fick höra om det slitsamma arbetet att sammanställa Ester Nilssons livsöde. Hon levde mellan 1896–1985 och blev med tiden en lokal kändis i Lycksele. Känd under namnet Ester Duva.

-Jag träffade henne bara en gång. Det var 1973 då nya Domus invigdes. Hon stoppade mig och bad mig köpa två liter mjölk. Växelpengarna fick jag ösa ner i hennes stora handväska. Som tack ett varmt och vänligt leende.

-Hä va trevligt å träffes, sa hon och hasade vidare på sina stora luddor.

Kents framgångsrika roman bygger på ett gediget researcharbete i arkiv och register och på intervjuer med massvis med personer som mött Ester i olika sammanhang. Mottagandet har varit fantastiskt och hela förstaupplagan försvann på förhandsbeställningar. Tolv upplagor av boken har tryckts och fortfarande finns ett stort intresse för boken.

Vad är det då som gjort henne så speciell?

-Svårt att säga. Kanske för att hon duade alla, även de uppsuttna i samhället. Hon tycktes sakna respekt. Hon var alltid vänlig. Ester skapade egna regler, exempelvis att hon aldrig betalade en entréavgift. Ändå var hon på flertalet invigningar, teater- och bioföreställningar. Och fotbollsmatcher.

Och där det var gratisfika, tårta eller bullar, eller allra helst – både och.

Genom att skriva romanen om Ester fick hon ett fribrev direkt till himlen, inbjuden av Herren själv. Hon var inte bortglömd eller utanför som hon brukade. Ropet hördes

Å då blev jag å BJUDD !

Efter samtalet med Kent Lundholm meddelades att det förhoppningsvis inte är slutläst om Ester i Vännäs. PRO hoppas kunna starta en bokcirkel kring boken ”Älskade Ester ” innan sommaren.

Så gäller även en planerad studiecirkel i släktforskning.

Klart blev också att det finns intresserade medlemmar för att PRO Vännäs ska kunna ställa upp i planerade språkcafé

Ordförande Peder Lundberg tackade för ett intressant möte och hälsade välkomna till nästa medlemsmöte då det blir diskussion om hur äldrevården fungerar i Vännäs. Välkomna med era frågor!

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.