13 maj 2026
Festlig upptakt på Valborg med vinprovning och vårmeny
PRO Teg bjöd in till en smakfull vårlunch med vin- och bubbelprovning på Valborgsmässoafton på restaurang Cinco. Ett 70-tal deltagare samlades för en uppskattad eftermiddag där väl utvalda viner kombinerades med en härlig vårmeny i tre serveringar.

Valborgsvinprovningen uppskattades av Roland Jonsson, Ann-Marie Sund Lundberg, mittemot Ann-Katrine Eriksson och Gunilla Johansson. Foto: Carola Johansson
Lunchen inleddes festligt med mousserande bubbel och en eldad kammussla med brynt smör smaksatt med ingefära och vitlök, picklad jalapeño samt potatiskrisp. Under minglet fick gästerna möjlighet att umgås och njuta av den första smakupplevelsen innan det var dags att slå sig ner till bords.
Därefter serverades förrätten – vit sparris med hollandaise, forellrom och råhyvlad grön sparris – följd av en välkomponerad huvudrätt bestående av halstrad Fröyalax med vårprimörer, färskpotatis och ramslöksvelouté. Till varje rätt presenterades noggrant utvalda viner som lyfte smakerna ytterligare.

Alf Molin höll i vinprovningen.
Provningen leddes av Alf Molin som med stor kunskap och personlig berättarglädje tog deltagarna med på en resa genom södra Italiens vintraditioner, med särskilt fokus på Apuliens karaktärsfulla viner.
Samtalen runt borden blev snabbt livliga och stämningen varm och gemytlig. Intresset för både mat och dryck var stort, och emellanåt blev sorlet nästan så engagerat att det var svårt att höra allt som Alf berättade om vinerna.

Fyllda glas inför provningen. På bilden Agneta Haraldsson, Siri Bäckström- Strömberg, Eva Kollberg Olsson, Ingemar Eklund och Ulf Olsson

Sture Bäckman, Anders From, Lilian Karlsson, Christine Akfur sitter redo att greppa glasen
När eftermiddagen övergick i kväll kunde deltagarna lämna lokalen i ett strålande Valborgssolsken – mätta, nöjda och fyllda av både nya smakupplevelser och vårkänslor. Arrangemanget gav tydligt mersmak, och många uttryckte redan önskemål om en framtida provning med fokus på röda viner.
13 maj 2026
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan