23 maj 2025
Vårfest med middag och dans
Glada gäster samlades omkring PRO Tegs festligt dukade bord. Ola och jag spelade till dansen. Vårfesten var som vanligt fylld med många festsugna medlemmar.

På PRO Tegs vårfest spelade Ola och jag, som består av Kenneth Edlund och Ola Vikström. Foto: Gunilla Eriksson
PRO Tegs festkommitté hade ordnat med en trevlig och fin vårfestkväll, som började med frukt, snittar och välkomstdrink. Strax efter var det dags för välkomstvisan och alla sjöng med och gladdes åt den gemensamma trevliga stämningen. Ola och jag som spelade till dansen, är en duo från Örnsköldsvik som består av Kenneth Edlund och Ola Vikström.
Festmaten som kom från Karlavagnens catering i Kasamark bestod av Tjälaknöl, potatisgratäng och sallad samt en smakfull rödvinssås. Under kvällen berättades historier som lockade till skratt och sjöngs allsång i glada vänners sällskap. Även en dikt om hur joddlingen uppstod framfördes till mångas förtjusning.
Så tog dansen fart och genast fylldes dansgolvet till bredden. Ola och jag spelade melodier som gick lätt att dansa till, ex. Livet är till för att levas, Det regnar och regnar, He´ll had to go och många fler populära danslåtar. Både buggdansare och foxtrotpar svängde runt i en virvlande fart i takt med musiken. Innan kaffepausen kunde de som hade lust ta en svängom i Kostervalsen och i Trollboshottis.
Efter den goda pannacottan gjord med vit choklad, samt hallon och blåbärs-topping blev det lotteridragning.

Lotterivinnare vid vårfesten
Högvinstlotteriet hade två skänkta fruktkorgar från Supermarket Böleäng och Coop Teg. Andra ex. på stor-vinster var skänkta av Abramssons buss, apoteket på Avion, Nybro, Salong söder samt boken Historie-skolan av Mikael Wikner.

Arbetslagen som möjliggjorde vårfesten
Som tack för sitt arbete att anordna festen fick de arbetande många applåder och dessutom PROs Trippelskraplotter.
Därefter fortsatte dansen in i sena kvällen och även om fötter och ben kändes möra var humöret på toppen.
23 maj 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan