23 oktober 2024
Musikcafé med Bluegrass i Sörfors
PRO Tegs satsning på träffar i byarna samlade denna gång seniorer i Sörfors. Kaffe, gemensamhet och bluegrass med New Mountain Music gjorde dagen minnesvärd.

New Mountain Music underhöll med Bluegrass på PRO Tegs musikcafé i Sörfors. De består av Helén Norberg, Peggy Sjöström och Thord Söderberg. Foto: Gunilla Eriksson
Folkhälsomyndigheten har beviljat PRO Teg bidrag att ordna med träffar för seniorer i byarna utanför Tegs centrum. Då föreningen inte tidigare haft någon träff i Sörfors var det extra spännande att ordna en sådan i den nyrenoverade bygdegården.
En gemytlig och varm stämning uppstod i den fullsatta lokalen. Man inledde med New Mountain Music som är en trio bestående av Helén Norberg, Thord Söderberg och Peggy Sjöström, de framförde bl.a. Jambalaya, Give me five minutes more. Bluegrassbandet spelar med akustiska instrument som gitarr, munspel, bas, banjo och fiol. Ett ovanligt stränginstrument, Hammered Dulcimer, spelade Peggy Sjöström förträfflig musik på.
Den viktigaste stunden denna dag var att få träffas och samspråka med varandra. Även några historier berättades till allas glädje, men den viktigaste tiden blev samtalet mellan besökarna. Kaffestunden med mackor och hembakta kakor förgyllde eftermiddagen.
Efter kaffet fortsatte musikstunden med flera spännande låtar ex. med I`ll fly away där många i salen hängde med i refrängen.
Med vinster från lotteriet och minnen från en trevlig eftermiddag kunde gästerna återvända hemåt. Nu ser många fram emot nästa träff i någon by.
23 oktober 2024
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan