4 oktober 2024
PRO Byske har avslutat Boulecupen 2024
Frosten lyster vit på gräsmattorna i Byskeområdet denna förmiddag så det känns att det är hög tid att avsluta sommarens boulecup.
%20PRO%20Byske%20vinnarna%20av%20sommarens%20boulcup%202024.jpg)
Bildtext: Filip Dahlberg (tvåa), Freddy Karlsson (etta), Lars Zingmark (trea)
Varje torsdag har vi samlats på föreningshuset Gullringen och dragit lott för att se vilka personer som ska spela tillsammans (bilda lag). Är vi två personer i laget får vi spela med tre klot, och är vi tre personer i laget blir det två klot per person. Laget som först når 13 poäng vinner och antecknar resultatet på resultattavlan. Alla vet vad som gäller!
Under många sommarveckor har vi kämpat med att kasta våra klot så nära ”lillen” vi bara mäktat med. Skrattat när det gått bra och stönat när det gått sämre. Och här är vi nu, tolv veckor senare. Finaldags.
Av alla tävlingsmatcher räknas de sex bästa resultaten. I den första kvartsfinalen är det fyra olika matcher som spelas. Singelspel gäller dvs inget lagspel utan person spelar mot person och vinnaren går vidare. När semifinalen spelas känner vi andra runt omkring att spänningen tätnar. Och vid finalen – tja, ni förstår. Vinnarskallar finns även bland oss ”åldersrika”.
Efter en välbehövlig kaffekopp med kaka blir det så dags för prisutdelning. Pokaler och andra vinster delas ut, uppställning för fotografering och därefter en massa intervjuer. Nja…. Inte riktigt, men applåder får pristagarna i alla fall. Därefter packar vi ihop våra bouleklot, önskar alla en trevlig helg och fortsätter dagen på lite olika sätt.
4 oktober 2024
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan