Seniorshopen

Seniorshopen besökte PRO Rundvik

Mannekänger från vänster: Tomas Nylander, Eva Öhman, Hardy Eriksson, Jan Åberg, Gunnel Sundqvist och Kristina Åberg

November månads medlemsträff besöktes av Seniorshopen under överinseende av Aina Sandberg.

Men innan hon och de lokala mannekängerna kom i gång, hälsade ordförande Karl-Gunnar Forsberg alla välkomna. Sen vidtog sittgympan under Karin Hägglunds inspirerande ledning.

Alla deltog med hjärtans lust.

Så var det dags för kläderna. 6 st medlemmar ställde upp som mannekänger och under Ainas utförliga berättande om plaggen visade de upp var och en flera sammanställningar av sortimentet som hon erbjöd. Då minst 4 kombinationer för varje mannekäng visats, tackades de alla med applåder.

Sedvanlig information och lottdragning följde och så fick köpen börja. Kön ringlade långt in till shopen och nu är nog alla försedda med nya höstkläder.

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.