Köpenhamnsresan 11-13/5 2025

PRO-resa genom Halland, Skåne och Köpenhamn. I arla morgonstund startade PRO Arvika sin resa mot Halland, Skåne och Köpenhamn. Vid busscentralen stod förväntansfulla PRO medlemmar. Reseansvarig Ulrika Karlsson, tillsammans med busschaufför Tomas Fast, Wikmans Buss, hälsade alla hjärtligt välkomna.

Lilla Havsfrun

Första stoppet på färden, Brålanda, där kaffe och fralla väntade. Ett stopp i Göteborg och en välsmakande grillbuffé, på Grand Curiosa Hotell, Liseberg.
Turen fortsatte mot Varberg och Radiostationen i Grimeton, som har världens sista Alexandersonsändare. Radiostationen som står på Unescos lista över världsarv, sedan 2004, innehåller en fungerande elektromekanisk långvågssändare för telegrafi. Vår guide Tim, berättade att på området finns sex 127 meter höga torn som började byggas 1922 och stod färdig 1924, invigdes 1925 av Gustav V. Under andra världskriget spelade stationen stor roll för förbindelsen med USA.
Vidare mot Helsingborg och incheckning på 4-stjärniga Hotell Marina Plaza. Fantastiskt läge vid kajkanten, nära centrum. Gemensam middag på hotellet. Efter god frukost och ett brandlarm, äntrade vi bussen med vår guide Petra och färd mot Köpenhamn. Stopp i Malmö och guidad tur. Vi såg Turning Torso, Rosenvinge huset, som uppfördes 1534, första exemplet på renässans i Skandinavien, Jörgen Kocks hus och Rådhuset. Färden gick vidare över Öresundsbron, som tog 5 år att bygga och en kostnad på 38 miljarder. Den västra bron är 3 014 m den östra 3 739 meter. Väl i Köpenhamn blev det lunch i Nyhavn, en Öresundstallrik, bestod av små kalla rätter och till det serverades danskt rågbröd, surdegsbröd och kex. Gött! Åkte förbi Copenhill, Amager Bakke, som är ett värmekraftverk med en konstgjord skidbacke av plast på toppen och en klättervägg. Besökare 42-57 tusen årligen. Vidare förbi koloniförbundet Vennlyst, Magasin du Nord, Operan, Marmor kyrkan, Amalienborg, Svenska kyrkan och till slut ”Lilla Havsfrun”. Strandvägen till Helsingör. Där gick vi en guidad tur genom staden. Färja tillbaka till Helsingborg. Hemfärden gick till Tjolöholmsslott. Två guidade turer. Egendomen köptes 1892 av James och Blanche Dickson. Där stod då en herrgård. Paret beslutade att ett slott skulle byggas här och då i Elisabetansk/Tudorstil. De anlitade den blott 27-årige arkitekten Lars Israel Wahlman. James Fredrik avled strax innan byggstart, så Blanche kom att färdigställa slottet, som stod klart 1904. Ett modernt slott för tiden med varmt/kallt vatten, elektricitet från eget ångdrivet kraftverk, varmluftskanaler för varmluft, centralvärme i hela huset från dolda radiatorer, rundspolade duschar, välutrustat kök mm. Fantastiskt väl utskurna träräcken. Många olika rum t.o.m ett eget mörkrum, sovrum bl.a kungligt gästrum, där den engelska prins Philp använde rummet vid sitt besök 1983, med ”ny madrass” i sängen. Även fotogendriven hårfön, en dammsugare som vägde ett ton, som placerades utanför slottet, många vackra lampor och inredning. Summa summarum, ett fantastiskt slott, väl värt ett besök. Slottet ägs idag av en stiftelse med Kungsbacka kommun som huvudman. Lunchen intogs i Storstugan intill slottet. Matsalen var den gamla skolsalen. Här finns en kateder i original och en stor samlingslokal. Här serverades Tjolöholmsbiff med tillbehör. Dags för hemfärd med stopp i Brålanda.
Tack ni alla som åkte med på denna tur med PRO Resor/Event. Ni var fantastiska! Tack Tomas, Wickmans Buss, för din lugna, trygga körning och engagemang. Naturligtvis, ett stort tack till Jonas, för medverkan i upplägget av resan.

Text och foto/ Ulrika Karlsson

Grimeton, Radiostation.

Brandlarm tidig morgon på hotellet

Lunch på Nyhamn

Tjolöholms slott

Fotogendriven hårfön på Tjolöholms slott

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.