10 mars 2025

Bild: Veli Losinj
Resa till Losinj — den magiska ön i Kroatien 2025-09-22 – 09-29
Pris 16 250 kronor
I resan ingår:
Flygresa med Croatia Air. 22 september (ARN-ZAG 11.00-13.25. 29 september ZAG-ARN 08.00-10.10).
1 handbagage och 1 incheckat bagage transfer till och från hotellet, välkomstdrink, logi med halvpension (frukost och middag, näst sista dagen frukost och lunch), dagsutflykt med Båttur till Pick Nick Island Ilovik, den blomstrande ön, guidad stads tur i Zagreb.
Reseledare från Vida Resor är med under resan.
Anmälan till PRO Uppsala läns reseadministratör Agneta Darberg ger dig
gratis busstransfer Uppsala - Arlanda tur och retur.
Information och bokning hanteras av Agneta Darberg via telefon 070-210 22 66 eller via e-post: agneta.darberg@uppsala.pro.se
Vi reser med direktflyg från Stockholm till Zagreb för vidare transfer med buss och färja till vår destination ön Losinj, känd över hela världen för sitt speciella mikroklimat och sin vackra natur. Vi bor på förstklassiska hotell Punta där frukost och middag är inkluderat i priset.
Ön är belägen i Adriatiska havet, en vik av Medelhavet, mellan den kroatiska halvön Istrien och landskapet Dalmatien. Med omkring 1200 växtarter allt från blommor, örter och pinjeskogar är Losinj en av de mest artrika öarna i Medelhavet.
Losinj är känd för sitt fantastiska klimat och den uppfriskande havsluften sägs ha en naturligt läkande effekt för en mängd olika hälsotillstånd.
Redan i slutet av 1800-talet talade läkare i Wien om Losinj som kurort och ön har sedan dess blivit en förstklassig hälsodestination.
Näst sista dagen reser vi tillbaka till Zagreb. Vi stannar för lunch efter vägen.mpå eftermiddagen checkar vi in på 4-stjärnigt Hilton Hotell centralt beläget i Zagreb.
För de som önskar erbjuds en guidad promenad i Zagreb som avslutas i gamla stan. Här finns fler trevliga restauranger där man kan välja att äta sista kvällen.
För de som önskar stanna på hotellet finns middag på hotellet samt några närliggande restauranger.
Klockan 08.00 morgonen därpå flyger vi hemåt.
Vi landar på Arlanda klockan 10.10.
Under vår vistelse gör vi självklart en hel del mysiga utflykter!
Den största staden på ön heter Mali Losinj och har cirka 9000 invånare. Här finns många byggnader från 1700- och 1800-talet och stadens äldsta delar ligger kring Sankta Marias kyrka som uppfördes under 1700-talet. Hit tar vi oss med vår egen reseledare med tid för att själva strosa omkring. För den som är intresserad av historia är ett besök på museumet Apoxyomenos.
Runt omkring i Adriatiska havet finns många andra mindre öar som är omgärdade av vacker natur och fina stränder med många olika utflyktsmål och strövområden. Vi åker med båt ut till Ilovik - ön som även kallas för blommornas ö. Här bor idag ett hundratal männsikor. På ön finns inga bilar eller större vägar men här finns restauranger, butik, skola och så klart de fantastiskt blommande växtligheterna som tagits dit av sjömän och vårdats av kvinnor genom lång historia. Vår lokala guide berättar om Ilovik, dess natur och vegetation.
10 mars 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan