16 april 2025
Styrelsemöte 14 april 2025 Gustaf Kjellbergs väg
Vid det aktuella mötet så var speciellt inbjuden David Ling en politiker från äldrenämnden.

Vi PRO södra Hagunda hade frågor angående seniorboende eventuellt om det kommer att byggas något på landet. David berättar att man prioriterar seniorboende först och främst i centralorten.
Han tycker att frågan verkligen är intressant och David skall ta upp frågan vid nästa möte i äldrenämnden.
I Stockholm så har man ett system som prioriterar mindre lägenheter med ett socialt boende med både hyres samt bostadsrätter.
Fråga angående Ramsta bygdegård.
Vi tog upp om det finns några bidragssystem som kan täcka en släpande upprustning av bygdegården.
Man kan konstatera att innemiljön vintertid är under all kritik, då gäller det att ha täckjackor på sig.
Vi pratade om den mobila träffpunkten, om den kan etableras i bygdegården.
David tackade för sig och han sa återigen, jag kommer att kolla med bidrag till er bygdegård.
16 april 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan