16 juni 2025
Om kaféer och konditorier i Uppsala
Erik Lindblad från Uppsala Stadsarkiv berättade om de mer än 50 kaféer och bagerier som fanns i Uppsala förr.

Fredagen den 13/6 träffades ca 35 av våra medlemmar på Storgatan 11, för att få höra om Caféer och bagerier i Uppsala förr. Det var Erik Lindblad från Uppsala Stadsarkiv som med stor bravur visade bilder, gav data om årtal, adresser och namn på personer som drev alla dessa mötesplatser. Vi var lite konfunderade över att så många kunde finna sin näring i caféer m.m., men som Erik nämnde alla var trångbodda på den här tiden, så för att kunna umgås träffades man ute på något av alla dessa etablissemang.
Det bjöds på kaffe efter föreläsningaen med , som det bör, 7 sorters kakor.
Detta var vårens och försommarens sista medlemsträff. Nu ser vi fram emot den 22:a augusti då vi skall ge oss iväg på en Hemlig resa.
Trevlig sommar!

16 juni 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan