12 maj 2026
PROva på discgolf (frisbeegolf)
Knivsta Discgolfförening bjuder söndagen den 24 maj (mellan kl 10 och 14) in till prova på-dag med särskild tonvikt på pensionärer och äldre spelare. Alla är välkomna, men den här dagen vänder sig särskilt till de lite äldre. Medlemmar ur föreningen finns på plats och hjälper till och svarar på frågor.

Vad är discgolf?
Konceptet är liknande vanlig golf, men istället för att slå en boll med en klubba ner i ett hål kastar man en frisbee (eller disc, som de som håller på med sporten brukar säga för att göra sig märkvärdiga) mot en korg. Likt i vanlig golf är utmaningen att få frisbeen (eller discen) i korgen på så få kast som möjligt.
Var håller vi till?
På discgolfbanan i Knivsta, som ligger på västra sidan om järnvägen, söder om järnvägsstationen. Förbi Knivsta Tryckeri en liten bit och sedan på höger sida.
Vad behöver jag ha med mig?
Ingenting, vi lånar ut discar och mer än så behövs inte. Någorlunda oömma kläder och skor rekommenderas.
Vad kostar det?
Ingenting, det kommer finnas fika och kaffe att köpa där, men deltagande i aktiviteten är gratis.
Varmt välkomna ner på banan! Om det finns några frågor kan de ställas till ordföranden i föreningen på mejladressen simon.bergvide@gmail.com.
12 maj 2026
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan