Datasäkerhet

Foto:PixaBay

Vill du bli säkrare på din säkerhet i din mobiltelefon eller dator?

Det finns enkla och kostnadsfria saker du själv kan göra för att öka din säkerhet i din mobil och dator. Någon fullkomlig säkerhet kan ingen garantera eftersom det ständigt dyker upp nya hot och möjligheter för kriminella att göra livet mindre trevligt för de drabbade.

Jag planerar att hålla två cirklar med tre träffar var, i början av 2025 och undersöker nu intresset för följande cirklar:

1, Mobil säkerhet,
Startar onsdagen den 29 jan kl 12:30-14:45.
Cirkeln äger rum i “Jollen” på Skeppsgården, vid tre tillfällen.

2, Dator säkerhet, PC (Ms Win 10/11) + MAC
Startar onsdagen den 29 jan kl 1445 -17:00.
Cirkeln äger rum i “Jollen” på Skeppsgården vid tre tillfällen.

Du anmäler dig till Rune Westerlund
(MCSE-certifierad och KY-utbildad i Informationssäkerhet. Cirkelledare i datorer/mobiler och mängder av andra ämnen under flera år. Samt i mitt yrkesverksamma liv planerat och genomfört kurser i avancerade tekniska produkter och mycket mer)

- Tel och SMS: 070 535 15 50
- E-post: runwes@gmail.com

Ange vilken cirkel du vill gå. 1, Mobil eller 2, Dator.

Välkommen med din anmälan.

 

Nedan PRO riks

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.