En stark upplevelse på Teater Playhouse 2 februari 2024

VI GJORDE VÅRT BÄSTA heter pjäsen som presenteras som en rolig men smärtsam berättelse om en relation som prövas när världen plötsligt förändrats och den ena parten varken förstår eller kan anpassa sig till det nya.

I hyllade ’Vi gjorde vårt bästa’ ger sig en far(Samuel Fröler) och en dotter (Ester Claes-son) ut på en bilfärd för att hämta hem en hund. Men är det verkligen därför de reser? Varför har pappa blivit av med jobbet och varför har han så svårt att få ett nytt? Under resans gång stiger det förflutna till ytan, generationer krockar och en familj kanske aldrig kan bli vad den en gång var.

I rollerna: Pappan Lou: Samuel Fröler, Mamman Peg: Gunilla Orvelius, Dottern Ella: Ester Claesson, Berättaren Maps: Johanna Lazcano, Vännen Marc: Åke Arvidsson.

Elisabeth Klason, som regisserade succén Tårtljus, står för regi och Bengt Ohlsson har översatt stjärnskottet Emily Feldmans pjäs skriven i kölvattnet efter #metoo.

De som sett pjäsen Tårtljus visste vad Teater Playhouse kunde leverera i form av starka teaterupplevelser. Denna gång hade 12 teatersugna medlemmar bokat biljetter och de njöt av föreställningen. En välbehövlig stund för att ventilera intrycken spenderade gruppen till en bit mat på anrika restaurang Östra Station. Sen vara det bara ett stenkast till Roslagsbanan, och så var ännu ett lyckat stadsbesök till ända.

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.