5 oktober 2025
Rapport från Friluftsdag i Karlsro
PRO Väsby genomförde årets traditionella friluftsdag i Karlsro och Vilundahallen, det var onsdagen den 24 september.
Många provade på Musikgympan
Målsättningen för dagen är att både gamla och nya medlemmar ska få möjlighet att prova på en del av de aktiviteter vi har att erbjuda.
Redan kl. 10.00 påbörjades en promenad på ca en timme. Lagom att komma tillbaks till Karlsro och testa Boule, Seniorgympa, Musikgympa, Qigong och Mölkky.
Dessutom en tipsrunda i parken med kluriga frågor, lite hjärngympa om man så vill.
MÖLKKY spel introduceras
Vår husvärd Bengt stod för maten idag, han grillade korv och värmde korvbröd åt oss alla. Naturligtvis fanns även ett kaffebord, vad är väl en dag utan kaffe?
För dem som ville fanns det också möjlighet att prova på Mattcurling och Pingis. Det var några som tog sig till Vilundahallen och testade sin förmåga.
En sån här dag är ju också ett tillfälle att träffa gamla och kanske nya kompisar. Inte nog så viktigt!
BOULE spel pågår
Tack till alla som var med och gjorde dagen möjlig, och tack till alla som kom. Vi hade ju i alla fall tur med vädret!
Foton: Anders Blomqvist
5 oktober 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan