2025-05-22 HJTT- resa till Uppsala med Linnés Hammarby.
-1.jpg)
Foto Paul "Palle" Mattsson
HJTT- resa till Uppsala med Linnés Hammarby.
Torsdag 22:a maj. Tidig morgon då värmen inte visade sig utan det var kyligt med lite regn i luften. Klockan 06:55 rullade Björcks buss med chaufför Tommy vid ratten, in på busstorget i Järna och hämtade upp ett litet gäng resenärer. Två personer från Nykvarn fanns redan ombord. På torget vid kyrkan i Södertälje väntade resten av resenärerna på resan. Vi väntade förgäves på en person som skulle komma till Södertälje med tåg. Något försenade rullade vi i väg mot Uppsala via Strängnäs/Enköping. Den vägen är lite längre men det är en klar fördel att undvika morgontrafiken genom Stockholm.
Resans första stopp var Odinsborg i Gamla Uppsala där vi intog kaffe och fralla. Här anslöt guiden som såg till att rundturen i Uppsala blev givande och intressant. Det började med en tillbakablick till tiden när Uppsala högar kom till och varför. Det begravdes inte bara kungar och andra höga ämbetsmän utan vanligt folk begravdes också där men i mindre högar.
Guiden, vars namn jag inte minns, berättade kunnigt och vältaligt om intressanta personer, gator, torg och hus. Det framgick klart och tydligt att hon tycker om Uppsala. Vi stannade till uppe vid slottet där utsikten bjöd på vyer över Botaniska trädgården, domkyrkan, universitetets Carolina Rediviva med flera. Vi fick vandra runt i Botaniska Trädgården som tyvärr inte visade upp sin blomprakt p g a att naturen inte hade kommit i gång riktigt i det kyliga vädret på senare tid. Värmen har låtit vänta på sig!
Lunchen intogs på Universitetets restaurang belägen i Carolina Rediviva. Här måsta jag meddela lite negativa intryck. Restaurangen var olämplig med tanke på att vi var en grupp som behövde rullatorvänlig entré till restaurangen. Här var det alldeles för krångligt att ta sig upp och ner för trappor samt snirkliga vägar för de med rullator som behövde någon vägvisare. Ja….så var det maten. För min del betyder valet av fisk eller kött just att jag får det. Lasagnen som serverades nådde inte upp till den nivå som man kunde kalla vare sig fisk eller kött. Det var synd, för restaurangen visade upp en miljö som väl svarade upp till dess historiska belägenhet.
Nu var det dags för Linnés Hammarby. Det var mycket intressant att få höra om Carl von Linnés liv och verksamhet. Hans livsverk lever fortfarande genom att katalogiseringen av växter och djur fortfarande fungerar. Tänk allt detta med de latinska namnen. Carl von Linné är nog fortfarande den mest berömde svensken i hela världen. Man måste också beundra hans hustru som på ett fördömligt sätt tog hand om gården Hammarby. Linnés Hammarby är väl värt ett besök som idag krönte resan till att bli väldigt trevlig, fin och lärorik.
Resan hem gick även den via Enköping/Strängnäs vilket jag tyckte var trevligt då den vägen bjuder på vackra vyer.
Sammantaget tycker jag att resan blev lyckad trots att vädret kunde vara lite bättre. Jag måste nämna chaufför Tommy. Han kör buss på ett utomordentligt vis – säkert, lugnt, mjukt utan ryck vare sig vid acceleration eller inbromsning.
Vi lägger ytterligare en resa till handlingarna med fina minnen.
Vid pennan
Paul ”Palle” Mattsson
Kassör
PRO JärnaVårdinge.
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan