Högerextremism diskuterades på aprilmötet

Johan från stiftelsen Expo (till vänster på bilden, till höger står Per Rudin, ordförande i PRO Maria-Gamla stan) fick igång en diskussion om högerextremism påmedlemsmötet den 24 april.

Foto: Bo Stegman

De cirka 30 närvarande medlemmarna fick en intressant föreläsning på medlemsmötet den 24 april om trenderna i den högerextrema miljön och hur allt fler organisationer och nätverk på olika sätt försöker vinna nya anhängare. Föreläsningen byggde på en färsk research och analyser i stiftelsen Expos senaste årsrapport om den rasideologiska miljön. Läs rapporten här Pdf, 485.7 kB, öppnas i nytt fönster..

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.