
Medlemsträff 2025-04-16
(Kris och Krig)
Medlemsträffen 2025-04-16 handlade om kris och krig
Diskussionerna var livliga. Eva Anderson var tvungen att förse sig med verktyg för att med hjälp av en sked hamra på en kopp för att äska ordet. Hon hälsade dagens gäst, Jan Demarkesse, välkommen och fortsatte med allmän
information där hon bland annat nämnde:
-25 april är det trivselkväll med mat, anmälan senast17 april, Stefan Olsson underhåller (anmälningsblankett finns i
lokalen).
-3 maj klockan 13-16 är det åter dags för Öppen Linedance i Moa-salen i Centrumhuset, Ösmo. Alla är välkomna.
-21 maj är det vårtallrik på medlemsträffen och Lennart Jörstrand underhåller, anmälan senast 9 maj
(anmälningsblankett finns i lokalen).
Överste Jan Demarkesse tog över ordet och berättade att han är född Luleå. Hans far är från Tornedalen, var flygtekniker, och modern är från Finland. Han har två syskon. Hans fars yrke har inspirerat till hans eget yrkesval
inom försvaret. Han bor numera i Ösmo. Han tyckte vi hade väldigt många aktiviteter på gång, så det verkar jobbigt att bli pensionär. Han fortsatte att ge en bakgrund till det spända läget som råder globalt och hur det har gått mot
sämre tider med militär upprustning som följd.
Jan förespråkade den Regelbaserade ordningen (RBO) från 1940-talet. Det innebär internationellt samarbete genom institutioner som FN och utgörs av mänsklig jämlikhet, öppna marknader, säkerhetssamarbete, främjande av liberal demokrati och monetärt samarbete. Den demokratiska höjdpunkten var 2010.
Därefter har det blivit sämre med försvagade allianser, minskad global
återhållsamhet och nya maktfördelningar, vilket har skapat ett geopolitiskt landskap fyllt av instabilitet.
Rysslands har inlett angrepp på många länder. 2008 Georgien, där båda sidor anklagade varandra för att ha startat kriget. 2014 Krim, där Ryssland inleddes med annekteringen av Krim. 2022 invaderade Ryssland Ukraina fullskaligt. President Vladimir Putin har fortfarande inte släppt sitt mål, som är att tilltvinga sig hela Ukraina. Även Ungerns premiärminister Viktor Orbán har bidragit till försämringen då han 2010 kom till makten.
Höjd beredskap är inget önskvärt men man är nu mitt emellan fred och krig. I Sverige blev värnplikten vilande i fredstid från 2010.Totalförsvarsplikt gäller både män och kvinnor mellan 16 och 70. År 2017
aktiverades skyldigheten att genomföra värnplikt. Från 2020 har Sverige gjort stora satsningar med fler krigsplacerade och ny avancerad teknik i världsklass. Om regeringen inte kan fullfölja sitt uppdrag, övergår styret till länsstyrelserna. Vid skarpt läge ställs samhällets resurser om. Civila bilar kan bli inkallade om de har rätt förutsättning, exempelvis fyrhjulsdrift och dragkrok och drivs med diesel.
Transporter med järnvägar, flyg, lastbilar och bussar ställs till försvarets förfogande efter behov. Hamnarna blir viktiga. Muskö marinbas har efter en avvecklingsperiod återuppbyggts och invigdes 2019. Troligen slås elnätet ut vid anfall varvid de kommunala trygghetspunkterna blir viktiga.
År 2024 blev Sverige medlem i försvarsalliansen Nato (Nordatlantska fördraget). Därmed avslutades en lång period av alliansfrihet. Fördraget trädde i kraft den 24 augusti 1949 och fick med avseende på Sverige
verkan från 7 mars 2024. Enligt NATO måste alla ställa upp och försvara varandra.
Medlemmarna ställde frågor om Ösmo och vår kommun. Det var omkring 21 medlemmar som lyssnade på Jan. Det finns inga skyddsrum i Ösmo. I svensk
forfattningssamling står att regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer beslutar om behovet av skyddsrum och inom vilka områden inom landets kommuner som skyddsrummen skall vara belägna.
Civilt försvar är det arbete som görs av statliga myndigheter, kommuner, landsting och regioner, privata företag och frivilligorganisationer. Under 2022 infördes en ny struktur för civil beredskap. Sveriges kommuner ansvarar för den
civila beredskapen inom sitt geografiska område. Det har upprättats fyra nya trygghetspunkter i vår kommun, vilka är platser dit man kan vända sig vid kris eller störning i samhället. De fyra trygghetspunkterna är
- Nynäshamns gymnasium, Kvarnvägen 4.
- Stora Vikas idrottshall, Bondängsvägen 26A.
- Sunnerbyhallen i Sorunda, Väggarövägen 201.
- Vanstaskolans idrottshall, Ösmo centrum 6.
På en trygghetspunkt kan du vid en kris eller en störning i någon viktig samhällsfunktion få information och också enklare sjukvård, krisstöd, möjlighet att vila och något att äta och dricka och ladda telefonen.
Från trygghetspunkterna går det också att larma polis, ambulans och räddningstjänst. En frivilliggrupp(FRG) har inrättats och de håller till i Stora Vikas idrottshall. Den frivilliga resursgruppen finns till för att stötta kommunen vid en krissituation.
Viktigt meddelande till allmänheten (VMA) är ett varningssystem som används vid olyckor, allvarliga händelser och störningar i viktiga samhällsfunktioner. Det är räddningstjänsten som beslutar om när ett VMA ska sändas ut.
För de allra flesta är VMA ofta förknippat med utomhusvarningssystemet, även kallad Hesa Fredrik, som sänder ut signaler genom så kallade tyfoner. Varningssystemet finns inte i alla delar av kommunen. Det saknas i Ösmo.
När Jan avslutat sin information tackades han med tulpaner och därefter serverades kaffe med köttbullsmörgåsar, riktigt gott.
Text och foto Ulla Laiho
(I samarbete med ABF)
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan