
Pubträff den 4 mars i Segersjö 2026
Träffen startade klockan 18.00, men några timmar innan dess var vi på plats för att möblera salen och se till att allt det goda, som skulle intas, fanns på plats!
Det är många bilder i detta bildspel, så låt det ta lite tid att bläddra igenom. Mycket nöje!

Till denna pub-kväll kom ett fyrtiotal förväntansfulla personer. Baren var inrullad i Viktoriasalen och den var öppen direkt. Alla hittade bra sittplatser för att både kunna prata vid borden och för att kunna se och höra Rickard Broberg. Han väntade i foajén i samtal med ett par damer innan han började. Först måste alla förse sig med de goda pajerna/wrapsen. De var som vanligt gjorda av mästerkockarna Kari, Marianne och Birgit! Och goda var de! Dryck av olika sorter fanns också att inhandla.
Steinar presenterade Rickard och hälsade honom välkommen. Han sjöng välkända låtar till förinspelad musik, förunderlig teknik, tyckte jag (Gudrun).
Efter sång att bara lyssna till och eventuellt sjunga med i så kom ett quiz.
Rickard lät oss tävla bordsvis och en del av de musikaliska frågorna var knepiga andra lätta. Hela tiden var det roligt och spännande. Det var bordet som kallade sig "Pansjisarna" som vann!
Sen var det bara att återställa ordningen och ta sig hemåt med ett leende efter en kul kväll!
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan