Månadsmöte den 27 oktober 2025

Mötet hölls i Folkets Hus i Segersjö

Månadsmötet i oktober innehöll fortsättningen av Civilförsvarsförbundets föreläsningar om hantering av risker. Vi fick även information om Botkyrrka kommuns översiktsplan.

Föreläsare Dennis Postol och ordförande Steinar Holmström

Ett femtiotal medlemmar kom till mötet i Segersjö för att lyssna på Dennis Postol från Civilförsvarsförbundet. Ämnet för dagen var "Säkra seniorer" och gjorde det tydligt att vi måste vara försiktiga och tänka oss för. Men vi behöver även bli starka i benen, så vi fick order om att resa oss och göra lite övningar under mötet. Det var uppfriskande och pedagogiskt.
En fikastund följde innan nästa talare, också pedagog, intog scenen. Gabriel Melki från Botkyrka kommun berättade då om kommunens översiktsplan, som sträcker sig tjugofem år framåt i tiden. Det blev en hel del frågor om planen och mötet drog över tiden för att vi hade så många frågor.
Snabb information om kommande aktiviteter och dragning i lotteriet hanns i alla fall med.

Minnesanteckningar från mötet kan du se här pdf, 194.8 kB.

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.