Elgentorpsparlamentet 19/2 - Bo bra hela livet!

Ämnet är Bostadsfrågor och vi presenterar vår bostadsenkät. Kommunnens bostadslots och en representant för Botkyrkabyggen kommer medverka.

Vi är starkt engagerade i bostadsfrågan och har som många känner skickat ut en bostadsenkät för att ha ett underlag att diskutera runt. Stort tack för ditt svar.

Vi presenterar resultatet av enkäten på Elgentorpsparlamentet och hoppas att du vill var med och diskutera hur vi går vidare.

På mötet medverkar även kommunens bostadslots Kirsi Vilander och en representant från Botkyrkabyggen.

När: onsdag 19 februari klockan 14-16
Var: Mötesplatsen Elgentorp, Palettvägen 15, Tullinge

Elgentorpsparlamentet - som du vill ha det!

Elgentorpsparlamentet träffas en gång i månaden för att diskutera samhällsfrågor som berör oss pensionärer. Var med och säg din mening och kom gärna med idéer om innehållet på våra träffar.

När: onsdagar klockan 14 - 16 (en gång i månaden)

Var: Stora Ateljén, Mötesplatsen Elgentorp, Palettvägen 15, Tullinge

Teman våren 2025

19 Februari: Bo bra hela livet – Presentation av vår bostadsenkät. Botkyrkabyggen finns på plats.

5 Mars: Tullinge kommundelsnämnd – presentation av verksamheten.

2 April: Klimatkrisen - Från klimatångest till handlingskraft!

Varmt välkommen

PRO Tullinge

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.