Resumé över trevliga minnen

Tänk vad roligt man kan ha tillsammans

 

Månadsmöte nr 1 . 29 januari 2026

Vi började året med ett besök på Åvalla i Gällstad där vi hade förlagt vårt månadsmöte. En trevlig och ljus lokal att umgås i för oss alla.

Det blev nästan fullsatt med en gång av likasinnade personer. Och så dök vår gäst upp, en skojfrisk medelålders man med ett glatt humör. Vi skulle nämligen få avnjuta eller hellre medverka i ett eget "Så ska det låta" Quiz.

Vi delades upp i grupper där varje bord på 4-6 personer satt och så skulle vi tävla mot varandra i låtar. Det gick inte att motstå frestelsen att vilja komma på de rätta svaren på vem det var i etern. Riktigt kul lek må jag säga.

Som belöning var det gott kaffe med fralla som har blivit ett måste i dessa sammanhang. Nu kunde man åka hem och nynna på favoritlåtar man hört under eftermiddagen.

Årsmöte i Vegby 25 februari 2026

Det möte som alla fruktar för och att man skulle kunna bli vald till något uppdrag utan att egentligen veta vad det handlar om. Det är lite klurigt att inte känna sig berest i ett så känt ämnet som kallas styrelse. Det är faktiskt inte så svårt som det låter.

Det gäller bara att tycka till om någonting, vad som helst. Och förståss ha lite tid att sätta av för att umgås med övriga styrelsemedlemmar. Det ger så mycket tillbaka när man är med och planerar för olika grejer som man vill genomföra.

De flesta tycker om och uppskattar när vi har förmånen att skapa plattformar/mötesplatser för vanligt folk. Att kunna träffa andra personer i ungefär samma ålder. Det är som att börja i skolan igen och få nya kamrater och hitta tillbaka till dem från dåtiden.

Vi har fortfarande två platser vakanta i styrelsen som vi skulle vilja att någon ville ta sig an. Det blir alltid bättre resultat om man är fler som kan påverka och komma med förslag eller kritisera något som låter dumt. Det är som att man gör sin plikt och går o röstar. Det kallas för demokrati och det värnar vi alla om.

Månadsmöte nr 2 . 26 mars 2026

Japp! Så kom då en riktig piggelin till Tvärreds Församlingshem och underhöll oss med både dragspel, Keyboard och någon konstig batterdriven gitarr som var ett helt nytt instrument för mig. Det var fullsatt i lokalen och kaffet var framdukat som sig bör. Men först skulle Jönetorparen uppträda och han spealde bara populärmusik från våra ungdomsdager.

Lasse Berghagen, Olle Jönssons i Lasse Stefanz, Ove Törnqvist, Christer Sjögren i Vikingarna. Ja ni fattar säkert att det var tjo och tjim under detta skådespel. Och Jönetorparen bytte mössa/hatt till varenda låt som han drog igång. En härlig föreställning.

Detta ville man inte missa för allt i värden.

 

 

Månadsmöte med Jönetorparen

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.