Bilrally den 29 april 2026

Härligt väder på årets bilrally.

I dagarna runt första maj, brukar PRO Dalstorp-Grimsås bjuda in sina medlemmar till ett bilrally. Som sig bör, vad det gäller ett rally, så går det på småvägar. Dock i måttlig hastighet. Årets rally startade i Grimsås och tog sig sedan fram på mindre vägar genom Spolabo, Askåker, Lindås, Örshestra och Genhöve med mål i Ljungsarp. Längs vägen fanns det fyra kontroller, bl.a. stövelkastning och kubb. Som sista kontroll gällde det att svara rätt på tolv tipsfrågor, uppsatta längs vackra Mörksjön i Ljungsarp .

Grillad korv smakade bra efter målgång.

Femton ekipage, med tre- fyra personer i varje, deltog i rallyt.

Tre priser delades ut. Allra bäst lyckades lag Jansson. Skiljefrågan skilde dem från tvåan, lag Mårtensson/Björklund. // Anna-Lena Larsson

 Bilder på de tre pristagarna

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.