Julavslutning på mattcurlingen

Nya utmaningar när det är "julkul" på curlingen.


Onsdagen den 10 december hade PRO Fritsla julavslutning i mattcurlingen. Hela hösten har vi tränat tillsammans och spelat matcher i curling, ibland har vi vunnit och ibland har vi förlorat. Just nu när höstomgången är klar ligger vi på 3:e plats i serietabellen.

Som vanligt började vi med lite uppvärmning, idag till julmusik, så att kroppen blev lite uppmjukad.

I vanliga fall när vi spelar curling , spelar vi med 4 stenar för varje lag, men när det är "julkul" då blir det större utmaning. 2 stenar och 2 bocciaklot ska placeras i boet, så nära mitten som möjligt.

Efter grundspel, semifinal och final stod till slut Mona Ronnemar och Hans Thorén som segrare. 2:a blev Mats Håkansson och Jan Nihltorp och 3:e platsen Lars Sörbom och Marita Hallin.

I pausen serverades skinkmacka och pepparkaksbakelse, som gav ny energi till spelarna. Nu blir det juluppehåll innan det är dags för nya utmaningar i januari.

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.