5 maj 2025
Månadsmöte 29 april 2025
Månadsmöte med underhållning, information och gemenskap i samarbete med ABF
En välbesökt träff. Foto: Iréne Larsson
Månadsträff med underhållning, information och gemenskap i samarbete med ABF
Den 29 april samlades PRO Skultorp till månadsmöte i Kyrketorpsgården, som denna gång var fullsatt till sista plats. Ordförande Birgitta Andersson hälsade alla varmt välkomna och därefter vidtog dagens uppskattade underhållning.
För glädjen stod Maria och Tina – två stolta västgötar från Lidköping – som bjöd på sång, musik och anekdoter på genuin dialekt. Deras inslag var en ny och mycket uppskattad form av underhållning, där bland annat bygdeskalden Jönns dikter, tonsatta av gruppen Skördetid, framfördes med värme och humor. Mellan musikstyckena berättades bygdehistorier, både smått ekivoka och nostalgiska, samt en rolig dikt om stress av Elon Svantesson som lockade till många skratt.
När det blev dags för kafferep serverades kaffe med smörgås och kaka. Maria och Tina höll då en livfull uppvisning som gladde publiken stort, och allsång i form av sommarvisor på dialekt sjöngs med bravur av de sångglada PRO-medlemmarna. De båda damerna avtackades med stående applåder och var sitt Skultorpaförkläde – som passade perfekt till deras klädsel. En underhållning som verkligen roade, väckte minnen och bjöd på mycket nostalgi.
Efter fikapausen tog den informativa delen av mötet vid. En ny medlem hälsades särskilt välkommen, och tackkort från två jubilarer som uppvaktats lästes upp. Evy-Ann från aktivitetsgruppen informerade om möjligheten att lämna förslag till nästa års program. Agneta från ABF delade ut intresseanmälningar för höstens studiecirklar, vilket ledde till stort gensvar, och hon informerade även om en kommande gratis inspirationsföreläsning.
Anne-Marie berättade om sommarens planerade aktiviteter, och Christina informerade om förändringar i kollektivtrafiken från och med den 16 juni. Bland annat kommer linje 1 att gå samtliga turer via Hentorp, medan linjerna 12 och 13 tas bort och ersätts av en ny linje 14. Birgitta meddelade att ett informationsblad kommer att mejlas ut en gång i månaden. Det finns också fortfarande några platser kvar till resan till Dalsland den 2 juni, som sker i samarbete med PRO:s Samorganisation. En lista över Skultorps skyddsrum, framtagen av Skövde kommuns säkerhetschef, delades också ut.
Mötet avslutades med lottdragning, där många glada vinnare kunde ta med sig fina priser hem. Ordföranden tackade dagens personal med varm applåd och påminde om hur viktigt det är att vi hjälps åt i föreningens arbete. Vi skildes åt efter en eftermiddag fylld av glädje, gemenskap och ny inspiration.
.jpg)
Lotteriförsäljningen i full gång. Foto: Iréne Larsson
.jpg)
Dagens underhållare
Maria och Tina. Foto: Iréne Larsson
Alla sjöng med. Foto: Iréne Larsson
Som vanligt avtackas våra gäster med var sitt Skultorpsförkläde. foto: Iréne Larsson
5 maj 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan