Herrträff torsdag 24 april – Besök på Rubens Maskinhistoriska i Götene

Dagens herrträff med PRO Skultorp, torsdag 24 april, gick till Rubens Maskinhistoriska samlingar i Götene,

Dagens herrträff med PRO Skultorp, torsdag 24 april, gick till Rubens Maskinhistoriska samlingar i Götene.

Där fick vi en guidad tur av Tore Blom, som med stor entusiasm och gedigen kunskap visade oss runt bland en fantastisk samling ånglokomobiler, tändkulemotorer och mycket mer inom motorhistoria.

Tore och hans bror, tillsammans med andra entusiaster, har ärvt och förvaltar denna unika samling som speglar en viktig del av vår teknikhistoria. Det är tydligt att Tore bär ett stort ansvar med stolthet – och vi är övertygade om att han kommer att lyckas föra denna tradition vidare.

Det blev en mycket trevlig och uppskattad utflykt, arrangerad i samarbete med ABF. Alla vi som deltog var mycket nöjda och gick hem med nya intryck och stor beundran för det vi fått se.

Kolla länken nedan för att få lite inblick i vad Rubens Maskinhistoriska handlar om mm.

www.rubens.se Länk till annan webbplats.

Paus i rundvandringen. Foto: Jakob Larsson

Paus i rundvandringen. Foto: Jakob Larsson

Fikadags. Foto: Jakob Larsson

Fikadags. Foto: Jakob Larsson

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.