Start för 2024 med trivselträff och idrottshistoria.

PRO Skultorps första träff för 2024 var en trivselträff i Godsmagasinet i samarbete med ABF.

Trivselträff 16 januari 2024. Foto: Iréne Larsson

Trivselträff 16 januari 2024. Foto: Iréne Larsson

PRO Skultorps första träff för 2024 var en trivselträff i Godsmagasinet i samarbete med ABF.

Ett 25-tal personer tog sig dit i det fina men kalla vintervädret.

Dagens underhållare var Stig Karlsson från Skövde idrottshistoriska sällskap som tillsammans med publiken hälsades välkomna.

Temat var 20 idrottsprofiler från Skövde. Idrottsprofilerna som presenterades var, Andreas Larsson handboll, Anton Strålman ishockey, Arne Selmosson fotboll, Bernt och Bajto handbollsdomare, Elis Furhoff skidor, Helena Jansson Bergman orientering, IFK Skövde elitserie i handboll, Johan Sjöstrand målvakt i handboll, Katarina Johansson parasimmare, Linnea Torstensson handboll, Magnus Frisk handboll och handbollstränare, Marcus Hellner skidor, Max Friberg ishockey, Mimmi Oskarsson kampsport, Oscar Wendt fotboll, Petrus Kastenman ryttare, Sigrid Johansson bågskytte, Skövde AIK kvallag 1970, Skövde HF SM-guld 2008, Sofia Loft styrkelyft och Mästarnas mästare.

Samtidigt fick vi för varje profil lyssna till en intressant historia, med foto och en kort inspelning av utförandet av sporten. Det väckte minnen till liv för oss och en av våra medlemmar kommenterade då han var med i AIK:s kvallag ett minne som blev mycket uppskattat.

Skövde idrottshistoriska sällskap har funnits i 25 år och museet har tidigare funnits på Billingehus men ska troligen få en lokal på Billingehov i höst. Verksamheten är att anordna idrottsvetartävlingar, idrottscafé med mera.

Stig avtackades med en vårbukett och applåder för sin sitt trevliga framförande.

Hembakt fika smakade gott där samtalen fortsatte om idrotten och vi konstaterade att även kända idrottare kom ifrån Skultorp.

Avslutningsvis tackade vi kökspersonalen för det goda fikat och övrig personal samt för alla som kommit till träffen.

Dagens gäst var Stig Karlsson från Skövde idrottshistoriska sällskap. Foto: Iréne Larsson

Dagens gäst var Stig Karlsson från Skövde idrottshistoriska sällskap. Foto: Iréne Larsson

Våra medlemmar pratar idrottsminnen vid fikat. Foto: Iréne Larsson

Våra medlemmar pratar idrottsminnen vid fikat. Foto: Iréne Larsson

Efter intressant information smakar fika med hembakat bra. foto: Iréne Larsson

Efter intressant information smakar fika med hembakat bra. foto: Iréne Larsson

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.