Ännu ett år har snart passerat och med det vill vi önska er alla en riktigt GOD JUL och ett GOTT NYTT ÅR.

Vi önskar att 2025 år blir ett riktigt bra år med många engagerade medlemmar, och vi tar tacksamt emot tankar och tips på idéer hur vår verksamhet ska utformas. Säkert finns du medlem som vill bidra med något nytt.

Vi har tankar på att påbörja en bak-cirkel där du kan komma och baka tillsammans med andra medlemmar, främst att baka fikabröd till våra träffar och aktiviteter, så anmäl intresse till oss på expeditionen som öppnar igen den 13/1 2025 kl.10:00-12:00.

Vi vill också påminna om att du som medlem kan hyra vår föreningslokal till ett billigt pris.

Vi hoppas också att du tycker vårens program ser tilltalande ut, med bl a föreläsningar som Makerspace 20/1 kl.14:00 på PRO-gården. Makerspace är en förening som erbjuder att arbeta med traditionellt hantverk i trä och metall m m. Här finns också möjlighet att prova på modernt hantverk som 3D-printing, gravyr mm. Makerspace har också mer avancerade fräs-maskiner för trä och metall, dessa kräver dock utbildning för att hantera. Kom gärna och lyssna på denna spännande föreläsningen. Makerspace - "Vem som helst kan göra vad som helst".

Vi ses på upptaktsdagen den 13/1 kl.10:00-12:00 på PRO-gården.

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.