Medlemsmöte med en historisk återblick

Månadsmötet idag den 28 april var Peter Engström från Esplanadteatern inbjuden till vårt medlemsmöte. Peter berättade om en tragiskt, dramatisk och romantisk händelse på Vulcan i Tidaholm år 1875.

Peter Engström från Esplanadteatern inbjuden till vårt medlemsmöte.

Peter Engström från Esplanadteatern inbjuden till vårt medlemsmöte.. Foto: Freddie Wendin

Han började med lite historik från tiden kring olyckan, då fanns 155 st tändsticksfabriker i landet. Peter som även är intresserad av släktforskning hade sökt information om några huvudpersoner i fabriken. Vi fick veta lite om Henrika Rosina som tog anställning vid fabriken som flicka och hennes kommande make Otto Bengtsson som utbildade sig till plåtslagare och senare blev plåtslagarmästare. Otto räddade Henrika ur branden.

I tändsticksfabrikens packavdelning jobbade 60 personer varav 50 personer flickor/kvinnor i åldrarna 14-19. Det var främst fosfortändstickor som packeterades, dessa var mycket lättantända. Det kunde räcka med att ett paket tappades eller skakades om, så var olyckan framme. Det var just det som hände och branden uppstod omedelbart, 46 flickor/kvinnor dog. Branden var och är den största industribrand som förekommit i Sverige. Olyckan nämndes väldigt lite i tidningarna, känslan av att den olyckan tystades ner. Redan 2 månader efter branden var fabriken igång igen. Arbetsmiljön var inte prioriterad under denna tid.

Peters beskrev historien om branden och människorna på Vulan på ett målande sätt. Hur samhället såg ut när industrialismen ökade och befolkningen flyttade till städerna. Vi fick även information om Esplanadteatern och deras föreställningar som sker under 2025. Ett tips är att ta seniorkortet och åka med buss 200 eller 1 till Lidköping, gå över spåret och ta hissen till våning 4 för att se teater i höst. För dem med teaterintresse, hos Esplanadteatern finns något för alla åldrar.

Vår nya studieorganisatör Kerstin Hagberg presenterade sig och tipsade om kommande friluftsdag den 19 maj kl. 14. Buss 200, egna bilar eller cykel till Varnhems klosterkyrka, tag med egen fika eller köp fika i Varnhems Klostercafe.

16 juni Sill och potatis i Centrumkyrkan kl. 13.00 Anmälan obligatoriskt. Priset är inte klart ännu.

Håll koll på vår hemsida www.pro.se/skara Länk till annan webbplats. eller applikationen "Mitt Pro" under aktiviteter hittar du allt som finns klart och som du kan anmäla dig till.

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.