28 november 2025
PRO Distriktet i Skåne höll ordförandemöte
– och vilken förmiddag det blev!
PROs kongress närmar sig på allvar. Motioner, medlemsavgifter och mycket annat

Anders Magnhagen leder mötet
Ett intensivt och engagerande möte där åsikter, erfarenheter och klokskap virvlade runt snabbare än kaffet hann fyllas på. På bara några timmar lyckades vi beta av en hel hög motioner inför kongressen – och engagemanget gick inte att ta miste på.
Särskilt varmt gick det till när vår välfärd kom på tal. Det verkar nästan som om minnet av pandemins utvärderingar har bleknat betänkligt ute i samhället. Då fick vård och omsorg skarp kritik, men nu tycks alla ha drabbats av kollektiv amnesi när det gäller behovet av riktiga satsningar. Men inte vi – vi minns, vi bryr oss, och vi tänker inte släppa frågan.
Tandvården väckte också starka känslor. Flera motioner fick rungande bifall, och med all rätt – tänderna sitter ju trots allt i kroppen, även om politiken ibland verkar tro att de befinner sig i någon sorts fristående frizon. Förebyggande arbete hyllas på alla områden… utom just när det gäller tänderna. Och att kindtänder behövs för att tugga maten borde ju vara självklarheter, men tydligen är det inte lika självklart i alla beslutsrum.
Och så hade vi förslaget från riksorganisationen om enhetliga medlemsavgifter. En idé som får en att klia sig lite i huvudet: hur ska samma avgift fungera när förutsättningarna skiljer sig så markant? En del föreningar har gratislokal med alla bekvämligheter, andra betalar hyror som skulle få vilken kassör som helst att börja hyperventilera.
Allt detta – och mycket mer – diskuterades, stöttes, blöttes och vreds på innan besluten fattades. Engagemanget var så stort att det uppstod trafikstockning runt den enda mikrofonen, som tappert hanterades av vår ombudsman Johan. Han blev dagens stora vinnare när hans stegräknare slog rekord. Men de verkliga vinnarna är förstås våra medlemmar, som får ta del av det fantastiska engagemanget som finns i PRO.
Text & bild: Ninette Hansson
28 november 2025
Tillsammans för ett bättre liv
I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.
- PRO medlemsresor
- Utvecklande studier
- Fri datasupport
- PRO Mervärde
- Försäkringar
- Billigare resor
- Samhällspåverkan