Österlentur med 4 gårdar

I strålande solsken och med blommande rapsfält längs vägen gjorde PRO Staffanstorp en heldagsutflykt till Österlen där 4 gårdar stod på programmet.

Vi samlades vid James Grill och bussen avgick kl 08.00 mot Österlen med ett glatt gäng resenärer. Strålande väder och härligt gula rapsfält följde oss hela dagen.

Förmiddagskaffe med fralla samt presentation av företaget fick vi av ägarna själva, Anders och Kerstin, på Österlenkryddor.

Mousserande vin på Köpingsberg 250520

Sedan begav vi oss till Köpingsberg där vi blev väl mottagna av ägaren Carl-Otto som visade och berättade om sitt mousserande vin som producerats på Köpingsbergs vingård. Här njöt vi av två olika sorters "bubbel".

Vidare mot Örums Nygård Spa och Konferens där vi serverades en jättegod lunch. Då kaffet serverades informerade ägarinnan Maria om verksamheten samt att vi fick gå runt och kolla på rum och pool med mera.

 

Örums Nygård Spa och konferens

Därefter till Petersborgs gård där ägaren Hans gav en kort presentation av gården och dess senapstillverkning. Så blev det shopping i gårdsbutiken.

Vi åkte på vackra småvägar vidare ner till Ystad och kustvägen med ett stopp vid Mossby där bussens café serverade kaffe med kanelsnäcka och här havsluft inandades. Resan fortsatte på småvägar hemåt. Alla nöjda och glada och vi var åter där vi började resan cirka kl 17.30.

Text och foto: Ann-Christine Johansson

Petersborgs logga

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.