Månadsmöte oktober

Medlemsmöte för PRO Hammenhög-Gärsnäs. Sedvanliga mötesförhandlingar och information om verksamheten.

PRO Hammenhög – Gärsnäs

Den 31 oktober hade PRO Hammenhög-Gärsnäs medlemsmöte i Hammenhögs församlingshem.

Ordförande Kerstin Thornqvist öppnade mötet och hälsade 43 medlemmar välkomna.

En parentation hölls över en avliden medlem. Kerstin tände ett ljus och läste en dikt. En tyst minut hölls också till hennes minne.

Därefter vidtog sedvanliga mötesfrågor och information om verksamheten.

Skyltarna vid infarterna till Hammenhög kommer att bytas ut. Julskyltning kommer genom Byalaget att arrangeras med bl.a. julmarknad på Hambo. Lantbruksmuséet, Tingshuset och kyrkan kommer att vara öppna.

Styrelsen efterlyste medlemmarnas e-postadresser för att kunna kommunicera ut information enklare och fortare.

Det blir julbord den 5 december i Smedstorps medborgarhus. Anmälan till Kerstin senast den 16 november.

Efter möten underhöll oss Therese och Sture med musik och sång. Det var ett urval av gamla kända sånger som spelades upp och som många av mötesdeltagarna kände igen och sjöng med i. Det serverades kaffe och kakor av vår fantastiska kökspersonal.

Nästa månadsmöte blir i Hammenhögs församlingshem den 28 november och då kommer Kaj Gustavsson att underhålla oss med snapsvisor.

Sammankomsten avslutades med lotteridragning och med Nationalsång.

Göran Wessman

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.